Yüksek Tibial Osteotomi

Yüksek Tibial Osteotomi Ankara

Yüksek tibial osteotomi Ankara; diz ekleminin dış ya da içe doğru eğilmesi (genu verum ya da genu valgum deformitesi ) durumunda uygulanan cerrahi işlemdir.

Normal diz ekleminde, dizin iç ve dış kısımlarına eşit oranda yük biner. Bu nedenle eklemde aşınma olmaz. Dizin tek bir tarafına aşırı yük bindiğinde ise kıkırdak aşınmaya başlar. Yüksek tibial osteotomi ameliyatı, bu deformiteyi gidermeyi amaçlar. Dizdeki yük dengesizliğinin giderilmesi, uzun vadede proteze olan ihtiyacı da ciddi oranda azaltmaktadır.

Yazımızın devamında yüksek tibial osteotomi ameliyatı ve iyileşme süreci hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara yüksek tibial osteotomi hakkında daha fazla bilgi için ise Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Yüksek Tibial Osteotomi Ankara Nedir?

Yüksek tibial osteotomi; bir deformite ameliyatıdır. Diz eklemindeki varus (dışa doğru eğilme) ya da vagus (içe doğru eğilme) deformasyonunu gidermek için yapılır. Dizin tek tarafına yük binmesi, diz eklemi için oldukça sakıncalı bir durumdur. Dizlerdeki yoğun yük, bir süre sonra eklemde ciddi oranda aşınmaya neden olur. Zamanında fark edilmezse, kireçlenme öncelikle dizin iç kısmından başlayarak (medial kompartman) tüm dizi sarabilir.

Ankara Yüksek Tibial Osteotomi Nasıl Yapılır?

Yüksek tibial osteotomi; açık ya da kapalı kama dediğimiz yöntemle yapılabilir. Öncelikle diz artroskopisi yapılır. Dizdeki hasarlı bölgeler tespit edilir ve açık ameliyat yöntemi ile işleme devam edilir. Cerrahi işlem, baldır kemiğinin yani tibia kemiğinin dize yakın olan kısmından yapılır.

Yüksek Tibial Osteotomi Ankara Kimlere Yapılabilir?

Yüksek tibial osteotomi, genellikle 55 yaşından genç hastalarımıza yapılmaktadır. Bu noktada hastanın kilosu da büyük önem taşır. Bununla birlikte dizdeki kireçlenmenin şiddeti de ameliyat kararında belirleyicidir. Yüksek tibial osteotomi;

  • Dizinin yalnızca iç kısmında kireçlenme olan (Dizin dış tarafını ve diz kapağını saran kireçlenme olmaması gerekmektedir.)
  • Dizlerde belirgin hareket kısıtlılığı olmayan
  • Boy grafisine göre bacak aksının (mekanik aks) iç ya da dış tarafa kaydığı görülen hastalar için uygundur.

Yüksek Tibial Osteotominin Avantajları Nelerdir?

Yüksek tibial osteotomi, doğru hastalara uygulandığında proteze olan ihtiyacı ciddi ölçüde azaltan, kişinin uzun süre kireçlenme riskinden korunmasını sağlayan bir işlemdir. Yüksek tibial osteotomi:

  • Hastanın kendi eklemini koruyarak kireçlenme tedavisine imkân sağlar. Özellikle genç yaşta deformiteye bağlı kireçlenme sorunu yaşayan kişilerde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.
  • Bazı hastalarımızda proteze duyulan ihtiyacı ömür boyu ortadan kaldırabilir.
  • Protez gibi gevşeme ya da eskime riski olmayan bir işlemdir. Bu nedenle sonuçları kalıcı ve çok daha uzun ömürlüdür.
  • Ameliyattan sonra dizde yeniden kireçlenme gelişse bile protez uygulaması yapılabilir. Bu nedenle ileri dönemde ihtiyaç duyulabilecek kireçlenme tedavisini engellemez.
  • Yüksek tibial osteotomi ameliyatından sonra bacaktaki eğrilik gözle görülür şekilde azalır.

Ankara Yüksek Tibial Osteotomi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Yüksek tibial osteotomi ameliyatından sonra hastalarımız 1 – 3 gün boyunca hastanede kalırlar. Bu süreçte kişi ayağa kaldırılır ve koltuk değnekleri ya da yürüteç yardımıyla yürütülür. Dizlere tamamen yük vermek ve günlük yaşama dönmek ise yaklaşık 6 hafta kadar sürer. Ameliyattan sonra dizin hareket kabiliyetini tamamen kazanabilmesi için fizik tedavi desteği gerekebilir.

Yüksek Tibial Osteotomi Ankara

Yüksek tibial osteotomi ameliyatları, kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde yükselten, kireçlenmeye bağlı ağrıları önleyen bir ameliyattır. Doğru hastaya uygulandığında başarı oranı yüksektir. Ancak doğru hasta seçiminde ve eklem hasarının değerlendirilmesinde doktorun uzmanlığı oldukça önemlidir. Ankara yüksek tibial osteotomi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?