Doğumsal Kalça Çıkığı

Doğumsal Kalça Çıkığı Ankara

Doğumsal kalça çıkığı Ankara; nedeni kesin olarak bilinemeyen, bebeklerde kalça ekleminin düzgün şekilde gelişememesi sonucu ortaya çıkan bir ortopedik rahatsızlıktır. Gelişimsel kalça displazisi olarak da bilinmektedir.

Doğumsal kalça çıkığı, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak ilk 6 ay içerisinde teşhis edildiğinde ameliyatsız tedavisi mümkündür. Bu nedenle yenidoğanlarda düzenli taramaların yapılması oldukça önemlidir. Yazımızın devamında doğumsal kalça çıkığı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara doğumsal kalça çıkığı (gelişimsel kalça displazisi) hakkında daha fazla bilgi için ise Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Doğumsal Kalça Çıkığı Ankara (Gelişimsel Kalça Displazisi) Nedir?

Sağlıklı bir kalça ekleminde, femur adı verilen uyluk kemiği, kalça eklemindeki top şeklinde yuvaya oturur. Top şeklindeki bu bölgenin sığ olması durumunda ise kalça çıkığı meydana gelir. Femur kemiğinin başı yerine tam olarak oturamaz. Dolayısıyla yürümede problemler oluşabilir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Ankara Neden Olur?

Gelişimsel kalça displazisi, doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda yenidoğan bebeklerde en sık görülen kas-iskelet problemlerinden biridir. Doğumsal kalça çıkığı nedenleri ise kesin olarak bilinmemektedir. Rahatsızlık, genellikle kalça ekleminin gevşek olmasına bağlı ortaya çıkar. Bu durumda ise birçok faktörün etkili olduğu düşünülmektedir.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Nedenleri

 • Annenin ilk gebeliği olması
 • Çoğul gebelik
 • Ters doğum (Makat pozisyonunda geliş)
 • Ailede kalça çıkığı öyküsü olması
 • Annede amniyon sıvısının az olması

Bebeklerde Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Yenidoğanlarda kalça çıkığını fark etmek kolay olmayabilir. Bu nedenle doğumdan sonraki ilk 6 ay, düzenli kontrollerin yapılması oldukça önemlidir. Doğumsal kalça çıkığının yaygın belirtileri;

 • Bebeğin iki bacağı arasında uzunluk farkı olması
 • Kalça hareketlerinde sınırlılık olması (Bebeğin bacaklarının dışa doğru açılmaması vb.)
 • Kalça ve bacak bölgesindeki deri katlantısının sayı ve şekil olarak orantısız olması
 • Çocuklarda emekleme, oturma, yürüme davranışında gerilir. Kaba motor gelişimde gerilik
 • Yürüme ve emekleme döneminde aksama
 • Kalça hareketlerinde ses gelmesi olarak sıralanabilir.

Kalça Çıkığı Olan Bebekler Nasıl Yürür? Yürüyebilir Mi?

Kalça çıkığı, bebeklerde yürümeyi geciktirebilir. Teşhis için geç kalındığında, bebek yürürken topallayabilir. Kalça çıkığı olan bebeklerde bir kalça eklemi diğerinden farklı hareket eder. Bu nedenle dizlerde dışa doğru dönüklük görülebilir. Bazı bebekler ise yürürken kalça çıkığı olan bacağı sürüme ihtiyacı hissedebilirler.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde kalça çıkığı, uzman doktorun fiziksel muayenesi ile teşhis edilebilir. Bu nedenle doğumdan sonraki 72 saat içerisinde kalça eklemleri kontrol edilir. Doğumsal kalça çıkığında erken tedavi oldukça önemlidir. Doğumdan sonra yapılan kalça muayenesini, 6 – 8 haftalıkken yapılan muayene izler. Bebek 1 yaşına gelene kadar da düzenli taramalara devam edilir. Gerekli durumlarda ultrason görüntülemeleri sayesinde de gelişimsel kalça displazisi tanısı konulabilir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Ankara Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Doğumsal kalça çıkığı tedavi edilmediğinde kendiliğinden geçen bir rahatsızlık değildir. Kalça çıkığı tedavi edilmediğinde, eklemin hareketinde kalıcı bozukluklara neden olabilir.

Gelişimsel kalça displazisi tedavi edilmediğinde;

 • Topallama
 • Genç yaşlarda başlayan kalça ağrıları
 • Eklemin zamanla aşınması ve osteoartrit
 • Eklem hareketlerinde kısıtlanma görülebilir.

Bebeklerde Doğumsal Kalça Çıkığını Engellemek Mümkün Mü?

Doğumsal kalça çıkığını engellemek mümkün değildir. Ancak kalça çıkığını erken teşhis etmek %100 tedavi olanağı sağlamaktadır. Bu nedenle çocuklarını kalça çıkığından korumak isteyen ailelerin mutlaka düzenli doktor kontrollerini yaptırması gerekir.

Ankara Doğumsal Kalça Çıkığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğumsal kalça çıkığı tedavisinde cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi seçenekleri mümkündür. Ancak bu kalça çıkığının ilerleme düzeyine ve çocuğun yaşına bağlıdır. Ameliyatsız kalça çıkığı tedavisi; genellikle 6 aydan küçük bebeklerde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. 6 aydan büyük bebeklerde ise cerrahi müdahale ihtiyacı doğabilir.

Ankara Ameliyatsız Kalça Çıkığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız kalça çıkığı tedavisi; atel, bandaj ve alçılarla yapılmaktadır. 6 aydan küçük bebeklerde ilk tedavi seçeneği; çıkık kalçanın doğru konuma getirilmesi ve atel ile sabitlenmesidir. Cerrahide ise femur kemiğinin yuvasına oturtulması sağlanır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra bacağın alçıya alınması ve eklemin hareketsiz kalması önemlidir.

Ankara doğumsal kalça çıkığı (gelişimsel kalça displazisi) hakkında daha fazla bilgi için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?