Boy Uzatma Ameliyatları

Bireylerde boy uzaması; genetik faktörler, sağlık durumu ve beslenme gibi etkenlerin oldukça belirleyici olduğu, genellikle bebek döneminden ergenlik döneminin sonlarına kadar devam edebilen bir süreçte gerçekleşir. 

Kızlarda menstruasyonun başlamasından kısa süre sonra genellikle boy uzaması durmaktadır. Erkeklerde ergenlik döneminin bitimine kadar bu süreç devam edebilir.  Genetik, anne ve babanın boyları bir çocuğun yetişkinlikte sahip olacağı boy uzunluğu üzerinde en önemli etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra kemik ve eklem hastalıkları, kemik yapımını ve kalsiyum düzeylerini etkileyen sağlık sorunları, büyüme ve gelişmeye ilişkin aksaklıklar, yeterli ve dengeli beslenememe gibi pek çok durum da boy kısalığına yol açabilir. 

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ameliyatları, genellikle sağlık sorunları veya estetik sebepler yüzünden bacak uzunluğunu artırmak için yapılan ortopedik bir cerrahi işlemdir. İşlem uzatılması planlanan kemiğin kesilmesi ve ikiye ayrılmış uçlar arasındaki boşluğu genişletmek için harici ya da dahili bir fiksatörün kullanılması ile uygulanır. Her gün çok az miktarda genişletilen boşluktaki kemik gerilirken, açılan alanda yeni kemik üretimi gerçekleşir. Boy uzatma, vücudun kendi kemiği, yumuşak dokuları, bağları, kan damarları ve onu çevreleyen ve destekleyen sinirlerinin yanı sıra organizmanın yeni kemik oluşturma kapasitesiyle sağlanır. Vücudun başka bir bölgesinden kemik alınmasına ihtiyaç yoktur.

Uzatma işleminin 8 cm kadar olması planlanıyorsa sadece uyluk ya da kaval kemiğine cerrahi uygulanabilir. 10 cm’den daha fazla bir uzatma isteniyorsa her iki kemiğin de uzatılması gerekecektir. Uzatma işlemi sadece kemiklere yönelik yapılır. Kaslar, bağlar, sinirler, damarlar ve diğer yumuşak dokular kemiklere yapışık olduğundan ve işlem yavaş yavaş aşamalı olarak yapıldığından otomatik olarak uzamaya uyum sağlarlar. Bu amaçla ilgili bölgeye fizyoterapi uygulanarak süreç daha kolay hale getirilir.

Boy uzatma ameliyatı, 3-4 yaşından itibaren yapılabilir. Çocuklara uygulanacaksa kaç operasyon yapılacağı, hesaplanan kısalık miktarına göre belirlenir. Hesaplanan kısalık miktarı fazla olan çocuklarda işlem 10 yaş öncesi ve sonrasında iki aşamalı olarak planlanır.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?