Sporcu Rehabilitasyonu

Sporcu Rehabilitasyonu Ankara

Sporcu rehabilitasyonu Ankara; spor yaralanmalarından sonra, eklem ve bağların eski hareket gücüne kavuşabilmesi ve kişinin sağlıklı bir şekilde spora dönebilmesi için yapılır. Sporcu rehabilitasyonunda yapılan egzersiz ve uygulamalar, klasik rehabilitasyon sürecinden farklıdır. Çünkü kişinin yaptığı spora ve hedeflenen iyileşme süresine göre daha yoğun bir programın hazırlanması; vücudun farklı bölgelerinin de çalıştırılması gerekebilir. Uzman bir hekim tarafından hazırlanan rehabilitasyon programı sayesinde kısa süre içerisinde spor yaşamına dönmek mümkündür.

Ankara sporcu rehabilitasyonu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Sporcu Rehabilitasyonu Ankara Nedir?

Sporcu rehabilitasyonu; sakatlanan sporcuların kısa sürede spor yaşamlarına dönebilmesi için yapılan rehabilitasyon çalışmalarıdır. Sporcu rehabilitasyonu tek bir egzersizi ya da egzersiz programını içermez. Bunun yerine multidisipliner bir yaklaşıma sahip olan, uzun süreli bir tedavi seçeneğidir.

Sporcu Rehabilitasyonunun Farkı Nedir?

Sporcuların, yeniden eski eklem ve bağ gücüne sahip olmak için özel ihtiyaçları olabilir. Bu nedenle klasik rehabilitasyon süreci ile tam iyileşme sağlanamayabilir. Sporcu rehabilitasyonunda spora özgü, fonksiyonel egzersizleri de kapsayan özel bir program hazırlanır. Bu süreçte klasik rehabilitasyon egzersizlerinden de yardım alınabilir. Böylece kondisyon kaybı engellenerek, hastamızın süreçten en yüksek performansı alması sağlanabilir.

Ankara Sporcu Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Her spor dalında farklı yaralanmalar ön planda olabilir. Ya da bazı yaralanmaların bazı spor dallarında önemi daha fazla olabilir. Örneğin golfçü dirseği (medial epikondilit) bir futbolcunun spor yaşamını ciddi ölçüde etkilemeyebilir. Ancak bir golfçü için oldukça önemlidir. Bu nedenle her spor dalı için farklı yaklaşımlarla rehabilitasyon yapılabilir. Tedavi protokolünü oluştururken kişinin bireysel ihtiyaçlarını, yaralanmanın derecesini de dikkate almak gerekir.

Spor Rehabilitasyonunda Kullanılan Yöntemler/Egzersizler Nelerdir?

Sport rehabilitasyonu sürecinde birçok farklı teknik kullanılabilir. Yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bazıları:

 • Miyofasiyal germe ve yumuşak doku mobilizasyon teknikleri
 • Nöromusküler elektrik stimülasyonu
 • Propriyoseptif nöromusküler fasilitasyon teknikleri
 • Motor öğrenme ve planlama stratejileri
 • Özel kas teknikleri
 • Duyu-algı ve motor eğitimleri
 • Fonksiyonel antrenman yöntemleri
 • Kardiyopulmoner rehabilitasyon
 • Kassal kuvvet eğitimleri
 • Bantlama yöntemleri
 • Spora dönüş eğitimleri

Sporcu Rehabilitasyonunun Sonuçları Nelerdir?

Sporcu rehabilitasyonunun temel amacı hasar gören bölgedeki fonksiyon kayıplarını ve kondisyonun düşmesini önlemektir. Kişinin ağrıyan bölgeleri düşünmeden spor yapabilmesi ve kariyerine kaldığı yerden devam etmesi amaçlanır. Sporcu rehabilitasyonu:

 • Bölgedeki ağrıların giderilmesi ve enflamasyonun azalmasını amaçlar. (Bu nedenle egzersizlerde birlikte soğuk uygulamaları, kompresyon, elevasyon ve stabilizasyon yöntemleri de kullanılabilir.)
 • Kas kuvvetinin artırılması
 • Kasların dayanıklılığının artırılması. Böylece hem mevcut hasarın tedavi edilmesi hem de ileri dönemde oluşabilecek yaralanmaların engellenmesi
 • Yaralanmaya bağlı ortaya çıkan kısıtlayıcı etkenlerin ortadan kaldırılması, eklem açıklığının normal seviyelere döndürülmesi
 • Sporcunun kondisyonunun artırılması. Böylece sakatlığa rağmen spora dönüş döneminde aynı performansı gösterebilmesi.
 • Aerobik kapasite ve dayanıklılığın artırılması amacıyla yapılır.

Sporcu Rehabilitasyonu Ankara

Sporcu rehabilitasyonu, hem spor yaralanmalarının tedavisi amacıyla yapılan cerrahi işlemlerden sonra hem de tek başına, tedavi amacıyla uygulanabilir. Bu noktada yaralanmaya ne zaman müdahale edildiği de oldukça önemlidir. Eğer sakatlığa acil müdahale yapıldıysa, rehabilitasyon ile daha kısa sürede, başarılı sonuçlar almak mümkündür. Geç dönemde ise yine başarılı sonuçlar alınabilir ancak spora dönüş süreci uzayabilir.

Bu nedenle sporcuların rehabilitasyon sürecini hafife almaması önemlidir. Doğru egzersizlerle, doğru sürelerde planlanan bir rehabilitasyon süreci sayesinde hiç sakatlık olmamış gibi spora dönmek bile mümkündür. Ankara sporcu rehabilitasyonu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?