Total Kalça Protezi

Total Kalça Protezi Ankara

Total kalça protezleri; metal, seramik ya da plastik parçalardan üretilen, hasarlı kemiğin işlevini yerine getirmesi için kalçaya yerleştirilen yapay eklemlerdir. Total kalça protezi Ankara, genellikle 60 yaş ve üzeri bireylere takılır. Ancak günümüzün gelişen protez teknolojisi sayesinde daha erken yaşlarda da kalça protezi ameliyatı yapılabilmektedir.

Günümüzde kullanılan total kalça protezleri metal ve seramik gibi daha dayanıklı materyallerden yapılmaktadır. Bu nedenle dayanıklılığı da daha fazladır. Yazımızın devamında total kalça protezi ve kalça protezi ameliyatı hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Ankara total kalça protezi için ise Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Total Kalça Protezleri Neden/Hangi Durumlarda Kullanılır?

Total kalça protezleri yaygın olarak;

 • Kalçada fizik tedaviye rağmen geçmeyen ağrı olması
 • Gelişimsel kalça displazisi tedavisi
 • Femurda kanlanma problemleri olması
 • Kireçlenmeye bağlı eklem hasarı olması durumunda uygulanır.

Total Kalça Protezi Ankara Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Total kalça protezleri, genellikle orta yaş ve üzeri hastalarımızdaki aşırı kemik hasarını tedavi etmek için kullanılır. Ancak 20 – 40 yaş arası gençlerde de kullanıldığı, özel durumlar vardır. Özellikle ağrı, topallama ve bacak kısalığı şikâyetlerine neden olan gelişimsel kalça displazisi ve avasküler nekroz gibi rahatsızlıklarda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Orta yaş ve üzeri dönemde oluşan kalça kırıkları, şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığında kalça protezleri en etkili çözümdür. Kalça protezinden sonra kalça ekleminin hareket kapasitesi artar. Aynı zamanda günlük yaşamı olumsuz etkileyen ağrı şikâyeti de büyük ölçüde ortadan kalkar.

Total Kalça Protezi Ankara Çeşitleri Nelerdir?

Total kalça protezleri, cerrahi ile ekleme yerleştirilir. Bunun için çimentolu ve çimentosuz olmak üzere iki farklı teknik kullanılabilir. Bunu belirleyen ise kalça protezinin türüdür:

 • Eğer hastanın kemik kalitesi çok iyi değilse ve kişi ileri yaşlardaysa; çimentolu kemik protezleri kullanılır. Bu protez türü, “kemik çimentosu” adını verdiğimiz, özel bir dolgu maddesi ile ekleme tutturulur.
 • Eğer hastamızın kemik kalitesi iyiyse bu durumda çimentosuz yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemde üzeri gözenekli yapıda olan protezler kullanılır.
 • Günümüzde çok yüksek oranda çimentosuz protez tercih edilmektedir.

Günümüzde kullanılan total kalça protezleri, sürtünme ve aşınmaya karşı daha dayanıklı olan metal – seramik materyalden yapılmaktadır. Böylece daha uzun ömürlü ve dayanıklı sonuçlar elde edilmektedir.

Ankara Total Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Total kalça protezi, cerrahi ile yerleştirilir. Bu nedenle ameliyat gereklidir. Ameliyat sırasında epidural (bel altı uyuşturma) ya da genel anestezi kullanılabilir. Bu noktada hastanın genel sağlık durumu ve yapılacak olan uygulamaya göre karar verilir. Anestezi kullanıldığı için hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

Ankara total kalça protezi ameliyatlarında kalça bölgesine yaklaşık 10 – 20 cm’lik bir kesi yapılır. Bu kesiden çimentolu ya da çimentosuz protezlerin yerleştirilmesi sağlanır. Kapsül, kas, fasya ve cilt altı dokular da dikildikten sonra işlem tamamlanır ve hastalarımız istirahat için odasına çıkarılır.

Total Kalça Protezinden Sonra Topallama Olur Mu? İyileşme Süreci Nasıldır?

Total kalça protezi ameliyatlarından kısa süre sonra hastalarımız koltuk değneği ya da yürüteç yardımı ile yürüyebilirler. İyileşme sürecinde ve sonrasında dizlerin aşırı bükülmesi, alçak taburelere oturulması tavsiye edilmez. Tuvaletlerde yükseltici cihazlardan yardım alınabilir. Hastalarımız taburcu olduktan sonra önerilen egzersizleri düzenli yapar ve doktorun tavsiyelerine uyarsa kalça eklemi sağlıklı bir şekilde iyileşebilir.

Total kalça protezi ameliyatından sonra;

 • En az 8 hafta süre ile bacak bacak üstüne atmak, çömelmek ve alçak sandalyeye oturmak
 • Otururken öne eğilmek
 • Dizleri kalça hizasından yukarı kaldırmak
 • Alaturka tuvalete oturmak sakıncalıdır. Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda bu hareketleri yapmaya kontrollü olarak başlamanız gerekir.

Total Kalça Protezlerinin Kullanım Süresi Nedir?

Günümüzde kullanılan metal ve seramik yapılı kalça protezleri, plastik (Polietilen) kalça protezlerine göre çok daha dayanıklıdır. Bu nedenle kalça protezi uygulamalarının ömrü de daha uzun olmaktadır. Kişi yaşam tarzına ve hareketlerine de dikkat ettiği sürece total kalça protezlerini 15 – 20 yıl boyunca kullanabilir.

Ankara Total Kalça Protezi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Total kalça protezleri uzman bir doktor tarafından, doğru hastaya yapıldığında oldukça güvenilir işlemlerdir. Bu nedenle komplikasyon ihtimali de oldukça düşüktür. Ancak uygulama hatalarına ve iyileşme sürecinde özen gösterilmemesine bağlı olarak;

 • Enfeksiyon
 • Protezin yerinden çıkması
 • Damar ve sinir yaralanması riskleri vardır. Ancak bu komplikasyonların oldukça nadir görüldüğünü söyleyebiliriz.

Ankara Total Kalça Protezi

Total kalça protezi ameliyatından sonra hastalarımızın günlük yaşam kalitesi yükselmektedir. Total kalça protezi ile yaşayan hastalarımız, ağrı ve hareket kısıtlılığının ciddi oranda azaldığını söylemektedir. Günümüzün modern cerrahi teknikleri ve yüksek protez kalitesi sayesinde de ameliyattan oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Kalça protezi ameliyatları ise kişiye özel planlanması gereken işlemlerdir. Ankara total kalça protezi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?