Kifoz Tedavisi

Kifoz Tedavisi Ankara 

Halk arasında “kamburluk” olarak da bilinen kifoz, omurganın öne doğru eğilmesi ve kavislenmesi sonucu oluşur. Kifoz, hem duruş bozukluklarından hem de yapısal nedenlerden kaynaklanabilir. Duruş bozukluğundan kaynaklanan, hafif dereceli kamburluğun tedavisinde genellikle egzersiz gibi cerrahi olmayan yöntemler tercih edilir. Ancak Scheuermann kifozu olarak da adlandırılan, yapısal kaynaklı kifozlarda cerrahi tedavi tercih edilebilir. Yazımızın devamında kifoz türlerikifoz nedenleri ve kifoz tedavisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Kifoz tedavisi Ankara için ise Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Kifoz Nedir?

Omurga; boyun (servikal omurga), alt sırt (lomber omurga) ve göğüs (torasik omurga) olmak üzere 3 bölümden oluşur. Torasik omurgada ters c şeklinde bir eğri oluşması ise kifoz olarak adlandırılır. Kifoz, cinsiyet fark etmeksizin, her yaştan hastada görülebilir. Özellikle kemik büyümesinin hızlı olduğu ergenlik döneminde yaygın olan bir hastalıktır. Kifoz, farklı şiddetlerde görülebilir. Eğrinin büyümesi, rahatsızlığın ilerlediği anlamına gelir.

Kifoz (Kamburluk) Türleri Nelerdir?

Kifozun yaygın görülen üç türü bulunmaktadır. Bunlar:

Postüral Kifoz

Kifozun en yaygın türüdür. Çoğunlukla ergenlik döneminde oluşur. Postüral kifozu olan hastalarda yapısal bir sorun söz konusu değildir. Ancak yanlış oturma alışkanlıkları ve duruş bozuklukları nedeniyle kamburluk oluşur. Postüral kamburlukta sırttaki eğrilik yumuşak hatlara sahiptir bu konuda eğitimli bir fizyoterapist eşliğinde yapılacak egzersizlerle ve medikal plates uygulamarıyla eğrilik düzeltilebilir.

Schuermann Kifozu

Postüral kifozun aksine, yapısal nedenlerle meydana gelen kamburluk türüdür. İlk olarak Schuermann adındaki, Danimarkalı radyolog tarafından tanımlanmıştır. Bu kifoz türünün en ayırıcı özelliği; kişi dik durmaya çalışsa bile eğriliğin düzelmemesidir. Bu nedenle postüral kifozdan daha şiddetli eğriliğe neden olabilir. Eğriliğin yapısı ise daha keskin açılıdır ve sırt bölgesinde ağrılara neden olabilir.

Konjenital Kifoz

Doğuştan gelen kifoz çeşididir. Anne rahminde omurganın anormal gelişimine bağlı olarak ortaya çıkar. Bebek büyüdükçe, kifoz da ilerleyecektir. Bu nedenle genellikle genç yaşta yapılan cerrahi işlemlerle tedavi edilir.

Kamburluk Hangi Şikâyetlere Neden Olur?

Kamburluk yani kifoz, genellikle hiçbir belirti vermez. Görünüm olarak kişinin öne eğilmiş gibi durmasına, sırtında anormal bir eğim oluşmasına neden olur. Bununla birlikte yapısal nedenlerden kaynaklanan kifoz vakalarında sırt ağrısı, yorgunluk, nefes alma sorunlar gibi ek şikâyetler de olabilir.

Kamburluk Nasıl Anlaşılır? Kifoz Nasıl Teşhis Edilir?

Hafif dereceli kamburluk, dışarıdan bakıldığında anlaşılmayabilir. Bu nedenle teşhisi kolay olmayabilir. Ancak ilerlemiş kifoz vakalarında, rahatsızlık ilk bakışta fark edilebilir. Doktor tarafından yapılan fiziksel muayene ile kesin tanı konulur. Ancak kamburluğun derecesini anlamak ve tedavi sürecini planlamak için röntgen görüntüleri istenebilir.

Kifoz Tedavisi Ankara Nasıl Olur? Kifoz Sporla Düzelir Mi?

Kifoz tedavisi;

  • Kişinin yaşı ve genel sağlık durumu
  • Kifozun türü ve eğrinin şiddeti dikkate alınarak yapılır.

Kamburluk tedavisinde hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yaklaşımlar tercih edilebilir. Ameliyatsız kifoz tedavilerinde en etkili yöntemlerin başında spor gelmektedir. Özellikle çocukluk döneminde görülen postüral kifozlar, önlem alındığında başarılı bir şekilde engellenebilir. Birçok genç, bilgisayar başında geçirilen uzun süre ve yetersiz fiziksel aktivite nedeniyle kamburluk sorunu yaşamaktadır. Bu durumda kötü duruşa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması ve egzersizlerle kamburluk engellenebilir.

Kifoz Korsesi (Scheuermann Kifozu Korsesi) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kemik ve iskelet gelişimini tamamlamış, orta dereceli kamburluk vakalarında korse ile oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Korse tedavisi, omurgayı tamamen düzeltmez. Ancak eğriliğin ilerlemesini durdurur. Böylece cerrahiye gerek kalmadan da kifoz tedavisi yapılabilmektedir. Korse tedavisi için;

  • Erken teşhis
  • Kifozun yaklaşık 60 – 75 derece arası olması
  • Hastanın da tedaviye istekli ve uyumlu olması
  • Egzersiz desteği
  • Korsenin günde en az 20 saat kullanılması gerekmektedir.

Ankara Kifoz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kifoz ameliyatı, özellikle doğuştan (konjenital) kifozu olan hastalarda sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca 75 derece üzerinde Scheuermann kifozu olan hastalarda da cerrahi tedavi düşünülebilir. Kamburluk ameliyatlarında en çok kullanılan yöntem ise “spinal enstrümantasyon ve  füzyon” olarak adlandırılan cerrahi prosedürdür. Spinal füzyon ameliyatlarında amaç; eğrilikten etkilenen omurları tek ve sağlam bir kemiğe dönüştürmektir. Böylece omurlar arasındaki etkilenen hareket azalır ve sırt ağrıları kontrol altına alınabilir.

Kifoz Tedavisi Ankara

Kifoz tedavisi, hem kişinin dış görünüşü hem de omurga sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle korse ya da cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilen hastaların düzenli kontrollerini yaptırması oldukça önemlidir. Bu süreçte kişinin yaşına ve eğriliğin derecesine göre doğru tedavi planı yapıldığında, kamburluğun engellenmesi mümkündür. Ankara kifoz tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?