Robotik Diz Protezi

Robotik Diz Protezi

Robotik diz protezi Ankara ameliyatları; protez ameliyatındaki riskleri minimuma indiren uygulamalardır. Oldukça gelişmiş bir cerrahi yöntem olan robotik protez ameliyatlarında, röntgen görüntüleri yerine bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanılır. Bilgisayarda tüm cerrahi süreci planlanır. Bu sürecin tamamı ortopedist tarafından planlanır ve robota yüklenir. Bazı robotik protez tiplerinde ise tomografiye gerek olmaksızın dizin içine konulan bazı sensörler sayesinde ameliyat içinde 3 boyutlu bir analiz yapılarak diz anatomisi bilgisayar ortamına dökülebilir. Biz bu yöntemi tercih ediyoruz.

Robotik diz protezi ameliyatları, özel bilgi, eğitim ve deneyim gerektiren ameliyatlardır. Diz protezi uygulanacak tüm hastalarda yapılabilir. Robotik cerrahi ile yapılan diz ameliyatlarında, protezin ömrünün daha uzun olduğu öngörülmektedir.

Ankara robotik diz protezi ameliyatları hakkında daha fazla bilgi için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Nedir?

Robotik diz protezi; cerrahiye özel tasarlanan robotlar ile yapılan ameliyatlardır. Standart diz protezi ameliyatlarına göre hata payı çok daha azdır. Cerrahi işlem gözle görülenden çok daha hassas bir şekilde gerçekleşir. Ameliyat öncesinde tüm cerrahi süreci en ince detayına kadar planlanır.  Bunun için bazı robotik teknolojilerde Bilgisayarlı Tomografi gerekirken biz sadece direk radyografi ( normal rontgen) ile planlama yapılabilen bir Robot Teknolojisi kullanıyoruz. Daha fazla kullandığımız bir yöntem ise daha önce belirtildiği gibi ameliyat içi vücuda yerleştirilen birtakım sensörlerle ameliyat içi planlama yapılmasıdır. Sonrasında işlem yine cerrah tarafından robotun yönlendirmesi sayesinde gerçekleşitirilir. Böylece protezin ömrünü etkileyen ve klinik sonuçları etkileyen uygulama hatalarının da minimuma indirilmesi sağlanır.

Diz Protezi Ameliyatlarında Robot Nasıl Kullanılır?

Robotik diz protezi ameliyatında farklı robot tiplerinin uygulamaları vardır. Bizim kullandığımız cerrahi öncesi sadece bir aks grafisi gerektiren tomografi gerektirmeyen robot tipidir.Tomografi gereksinimin olmaması kişinin radyasyon maruziyeti açısından bir avantajdır. Cerrahi başlangıcında femur ( uyluk ) ve tibia ( kaval) kemiklerine birer sensöz yerleştirilir. Bir takım özel tekniklerle kemik yapısı robota tanıtılır ve robot tarafından dizin 3 boyutlu bir model oluşturması sağlanır

Böylece robot ameliyat sırasında hangi bölgelere, nasıl kesi yapacağını öğrenmiş olur. Kemik kesilerinin ne kadar kalın olacağı, bağ dengesi ve protezin yerleştirileceği bölgeler planlanır. Ameliyat sırasında robot ortopedist tarafından kontrol edilir. Tüm aşamalar hem ameliyat bölgesi gözlenerek hem de bilgisayar ekranından takip edilir.

Robotik Diz Protezi Ankara Ameliyatı ile Klasik Ameliyatların Farkı Nedir?

Standart diz protezi uygulamalarında tüm ameliyat planı röntgen görüntülemeleri üzerinden yapılır. Röntgen görüntüleri, 2 boyutlu görüntülerdir. Robotik cerrahide ise direk radyografilerle bilgisayar yardımıyla görüntüler edilebilir ve ameliyat sırasında dize konan bir takım sensörlerle (bizim uyguladığımız) dizin anatomisi tam olarak 3 boyutlu olarak anlaşılabilir. Böylece dizdeki kemiksel dizilimleri ve yumuşak doku dengesini gerek ameliyat başlangıcında gerekse de ameliyat sırasında tekrar tekrar değerlendirip Robotun yönlendirmesiyle mükemmel dizilim elde etmek mümkün olmaktadır. Klasik yöntemde de bu dizilimleri kontrol etmek için birtakım yöntemler vardır. Ancak bunların tamamı insan gözüyle kontrol edilen şeylerdir. Dolayısıyla hata payı daha yüksektir.

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Yapılır?

Robotik diz protezi ameliyatları özellikle ileri derece kireçlenme şikâyeti olan hastalarda tercih edilir. Diz eklemleri hasar gören, protez kullanımına ihtiyacı olan tüm hastalarımızda robotik cerrahi güvenle uygulanmaktadır. Protez ameliyatlarında hasar gören eklemlerin aşınmış bölgeleri sağlıklı dokularla değiştirilir. Böylece hem ağrı şikâyetleri hem de şekil bozuklukları ortadan kalkabilir. Hareket kısıtlılığının en aza indirilmesi, hastanın yaşam kalitesinin artırılması hedeflenir.

Robotik Diz Protezi Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Diz protezi ameliyatlarında kullanılan robotlar, tüm süreci en ince detaylarına kadar bilir. Gözle görülemeyen tüm detaylar ve diz anatomisi ameliyat içi dize konan sensörler sayesinde daha iyi (3 boyutlu ) anlaşılabilir . Bu nedenle hata payı oldukça azdır.
 • Gerekli durumlarda ameliyat esnasında da farklı ölçümler yapılabilir ve cerrahi plan değiştirilebilir. Robotik protezin bu avantajı oldukça önemlidir. Zira ameliyat içi kişinin bağ dengesine göre farklı tavırlar almamız gerekebilir. Robot bu konuda bize yardımcı olur.
 • Robotik cerrahi sırasında kemik kanalı açılmaz. Bu nedenle kalp rahatsızlığı olan hastalarda protez ameliyatı risklerini ciddi oranda düşürmektedir.
 • Femur kemiğinin kanalına delik açılmadığı için ameliyat sonrası ağrı ve kan kaybı da daha az olacaktır.
 • Robotik diz protezi olan hastalar daha kısa sürede taburcu olabilmektedir.
 • Robotik cerrahi ile yerleştirilen diz protezlerinin daha uzun ömürlü olduğu, dokulara daha iyi tutunduğu düşünülmektedir.

Ankara Robotik Diz Protezi Ameliyatları Hangi Protezlerde Yapılır?

Robotik cerrahi ile hem total hem de kısmi (yarım) diz protezleri yerleştirilebilir. Diz protezleri yerleştirildikten sonra hastanın yaşam kalitesi ciddi oranda yükselir. Özellikle eğilme, merdiven inip çıkma ya da tuvalet ihtiyacını giderme daha ağrısız ve konforlu hâle gelir.

Ankara Robotik Diz Protezi Ameliyatı Fiyatları

Robotik diz protezi ameliyatları cerrahi uygulamalarda gelinen son noktadır. Oldukça gelişmiş bir teknoloji kullanılır. Aynı zamanda işlemi yapan doktorun da bu alanda uzman ve deneyimli olması gerekir. Bu nedenle robotik diz protezi fiyatları diğer diz protezi ameliyatlarına göre biraz daha pahalıdır. Ankara robotik diz protezi ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için klniğimizle iletişime geçebillirsiniz.

  Bilgi Al
  👋 Merhaba,
  bilgi almak ister misiniz?