Total Diz Protezi

Total Diz Protezi

Total diz protezi Ankara; aşınmış ve ileri derecede hasar görmüş diz ekleminin tedavisinde kullanılan, metal ve polietilenden üretilen aparatlardır. Diz protezlerinin amacı; hareket kabiliyetini artırmak, ağrı ve acı hissini minimuma indirmektir. Genellikle 60 yaş üzeri hastalarımızda tercih edilir. Cerrahi ile diz eklemine yerleştirilen protezler, oldukça uzun ömürlüdür. Total diz protezi ameliyatlarında başarı oranı ise yaklaşık %95 gibi yüksek bir orandır diyebiliriz. Bu nedenle protezden sonra hastalarımızın yaşam kalitesi ciddi oranda yükselmekte; hasarlı dokuların yenilenmesi sağlanmaktadır.

Yazımızın devamında “Total diz protezi kimler için uygundur? Diz protezinden sonra yürüme ve iyileşme süreci nasıldır?” gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ankara total diz protezi ameliyatı hakkında tüm merak ettikleriniz için ise Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Total Diz Protezi Ankara Nedir?

Total diz protezi, hasar görmüş diz eklemi ve çevre dokularının yerini alan, dizin normal fonksiyonlarının devam etmesini sağlayan aparatlardır. Günümüzde, metal ve polietilen maddeden üretilen diz protezleri, kişinin ihtiyacına göre farklı boyutlarda üretilebilir. Gelişen teknoloji ile birlikte protez uygulamasında da birçok yenilik yaşanmış ve diz protezlerinin kullanım ömrü daha da artmıştır. Bu nedenle birçok hastamıza, güvenle uyguladığımız bir işlemdir.

Total Diz Protezi Ankara Kimler İçin Uygundur?

Total diz protezi, özellikle istirahat, ilaç kullanımı ve fizik tedavi ile sonuç alınamayan diz rahatsızlıklarında tercih edilir. Merdiven çıkma, yürüme gibi günlük aktiviteleri ciddi ölçüde kısıtlanan, diz ağrısı nedeniyle gece uykusu bölünen hastalar için diz protezleri uygundur. Genellikle hastalarımızın 60 – 80 yaş arası olması tercih edilir. Ancak romatoid artrit ya da osteonekroz gibi bazı hastalıklarda, hastanın durumuna göre, daha erken yaşlarda da protez kullanılabilir.

Ankara Total Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Total diz protezi uygulaması, cerrahi ile yapılır. Protezlerin dize yerleştirilmesi için genel anestezi ya da epidural anestezi kullanılabilir. Bu nedenle cerrahi bir işlem olmasına rağmen hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler ya da çok az ağrı hissederler.

Total diz protezi ameliyatlarında dizin ön kısmına bir kesi yapılır. Bu kesiden hasarlı eklem dokuları ve çevre dokular kesilerek çıkarılır. Sonrasında kemik çimentosu yani polimetil metakrilat dediğimiz bir dolgu maddesi kullanılır. Bu dolgu maddesi sayesinde metal ve polietilen parçalar ekleme tutturulur.

Ankara Total Diz Protezi Ameliyatı Ne Kadar Sürer? 

Total diz protezi ameliyatları yaklaşık 1  saat sürer. Ameliyattan sonra hastanın birkaç gün hastanede istirahat etmesi gerekir. Bu süre hastadan hastaya değişir. Ancak genel olarak 3 – 4 gün olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreçte hasta ayağa kaldırılıp, bol bol yürütülür.

Total Diz Protezi Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır? Çok Ağrı Olur Mu?

Total diz protezi ameliyatından sonra, cerrahi müdahale nedeniyle bir miktar ağrı olabilir. Bu süreçte doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, ağrı hissini minimuma indirecektir.

Ameliyattan sonraki birkaç gün içerisinde kişinin hemen yürütülmesi tercih edilir. Hastalarımız ameliyattan sonraki gün yürüteç yardımı ile ayağa kaldırılır ve hafif egzersizlere başlanır. Taburcu olduktan sonra ise fizik tedaviye devam ederler. Böylece dizin hareket kabiliyeti artıp, tam iyileşme sağlanabilir.

Total Diz Protezi Ameliyatından Sonra Diz Tamamen İyileşir Mi?

Total diz protezleri yerleştirildikten sonra hastalarımız merdiven çıkma, eğilme, yürüme gibi hareketleri çok daha rahat yapabilirler. Aynı zamanda gece uykusunu engelleyen ağrılar da büyük oranda ortadan kalkar. Ancak protezlerin zarar görmemesi ve daha uzun ömürlü olması için dizleri tamamen kırmak, bağdaş kurmak gibi eylemlerden kaçınmak gerekebilir.

Ankara Total Diz Protezleri Kalıcı Mıdır?

Günümüzün teknolojisi sayesinde diz protezlerinin ömrü 15 – 20 yıla uzamıştır. Protez gevşediğinde ve aşırı yıprandığında ise değiştirilebilir. Ancak ikinci diz protezi ameliyatlarının ömrü ilki kadar uzun değildir.

Ankara İki Dize Birden Protez Yapılabilir mi ? 

Genel durumu iyi olan ek hastalıkları olmayan ya da kontrolde olan dinç hastalarda yani seçilmiş hastalarda iki taraflı diz protezi yapılabilir. Bu hastayla hekimin vereceği bir karar olup  hasta bazlı alınabilecek bir karardır.

Ankara Total Diz Protezi

Total diz protezi, kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde yükseltir. Özellikle 60 yaş ve üzeri bireylerde, geçmeyen diz ağrılarına en etkin çözüm protezler sayesinde olmaktadır. Yaklaşık 1 saat süren total diz protezleri sayesinde 15 – 20 yıl boyunca eklemin sağlığını ve hareket kabiliyetini korumak mümkündür. Ankara total diz protezi ve diğer protez uygulamaları hakkında daha fazla bilgi için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz

    Bilgi Al
    👋 Merhaba,
    bilgi almak ister misiniz?