Schroth Tedavisi

Schroth Tedavisi Ankara

Schroth tedavisi Ankara, uzun yıllardır skolyoz tedavisinde kullanılan, cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir. Katherina Schroth isimli fizyoterapist tarafından keşfedilen yöntem, hem nefes egzersizlerini hem de kişiye özel egzersiz programlarını kapsamaktadır.

Schroth tedavisinin temel amacı; skolyozu 3 boyutlu bir rahatsızlık kabul ederek, eğriliğin şekline ve yönüne özel egzersizlerin yapılmasıdır. Schroth tedavisi, yalnızca bu alanda özel olarak eğitim alan, deneyimli hekimler tarafından uygulanmaktadır. Ankara Schroth tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Schroth Tedavisi Ankara (Schroth Terapi) Nedir?

Schroth tedavisi; başta Almanya’da, sonrasında ise tüm dünyada yaygınlaşmaya başlayan, skolyozun ameliyatsız tedavisini sağlayan bir egzersiz yöntemidir. Fizyoterapist Katherina Schroth tarafından geliştirilen bu egzersiz yaklaşımında kişiye özel bir program yapılması esastır. Kendisi de skolyoz hastası olan Dr. Schroth, bu yöntemi skolyozun 3 boyutlu bir deformite olduğu fikrinden yola çıkarak geliştirmiştir.

3 Boyutlu Schroth Yönteminin Farkları Nelerdir?

Dışarıdan bakıldığında S ya da C şeklinde görülen skolyoz, aslında oldukça karmaşık bir omurga deformitesidir. Bu nedenle Schroth tedavisinde skolyoz, “3 boyutlu bir deformite” olarak tanımlanır. Çünkü omurlar eğriyi oluştururken farklı açılarda da dönebilir. Bu nedenle skolyoz tedavisinde de 3 boyutlu bir yaklaşım gerekir.

Schroth tedavisinde özel geliştirilen nefes teknikleri (rotasyonel solunum)üç boyutlu egzersizler ile birlikte uygulanır. Böylece skolyozdan etkilenen göğüs kafesinin şeklini değiştirmek ve cerrahi olmadan da başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Schroth Tedavisinin Amacı Nedir?

 • Skolyoz ya da kifozdan kaynaklanan eğri duruşun düzeltilmesi
 • Statik-dinamik postural dengenin sağlanması
 • Postüral düzgünlüğün artırılması
 • Skolyoz ve omurga eğriliği nedeniyle oluşan sırt, bel ağrılarının azaltılması
 • Özel egzersizlerle kardiyopulmoner fonksiyonun artırılması
 • Omurga deformitesinin düzeltilmesi için göğüs kafesi iç kaslarının çalıştırılması

Schroth Tedavisi Ankara Kimlere Yapılabilir?

Ankara Schroth tedavisi, her yaştaki hastamıza yapılabilir. Ancak tedaviye ne kadar erken başlanırsa, o kadar başarılı sonuçlar alınmaktadır. Aynı zamanda skolyoz ameliyatlarından sonra, postüral düzgünlüğün artırılması amacıyla da uygulanabilir. Yetişkinlerde yapılan Schroth tedavisi, özellikle vücut algısının iyileşmesinde ve sırt ağrılarının azalmasında oldukça etkilidir.

Ankara Schroth Tedavisi Nasıl Yapılır?

Schroth tedavisi, uzun süreli bir tedavidir. Tedavi sürecinde gövdenin uzatılması, özel nefes tekniklerinin öğretilmesi, vücut dengesizliklerinin düzeltilmesi amaçlanır. Bu süreçte kişi için uygun olan dinlenme, oturma ve uyku pozisyonları hakkında bilgiler de verilir. Aynı zamanda hastaya kaçınması gereken alışkanlıklar da açıklanarak, duruş farkındalığı geliştirilmeye çalışılır.

Schroth tedavisinde;

 • Rotasyonel solunum çalışmaları
 • Pelvik düzeltme çalışmaları (Core stabilizasyonu)
 • Doğru pozisyonlama, mobilizasyon egzersizleri
 • Masaj ve germe uygulamaları
 • Simetrik farkındalık odaklı aktiviteler yapılır.

Schroth tedavisinde skolyozun tipinin belirlenmesi de oldukça önemlidir. Skolyoz temelde aynı nedene dayansa bile her hastada farklı seyir gösterebilir. Bu nedenle Schroth egzersizleri kişiye özel planlanır. Egzersizlerin etkisini artırmak için de yardımcı bazı materyallerden (havlu, pirinç torbası, silindir ve bloklar gibi…) yardım alınabilir.

Schroth Tedavisi Etkili Midir?

Schroth tedavisi, etkileri bilimsel çalışmalar ile ispatlanan, güvenilir bir yöntemdir. Yapılan birçok klinik araştırma, Schroth egzersizleri sayesinde omurga eğriliğinin ilerleme sürecinin yavaşladığını/durduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda yapılan egzersizler sırt ve bel ağrılarını da azaltarak, hastanın yaşam kalitesini yükseltmektedir. Erken tanı sürecinde egzersizlere başlanan birçok hastamızda, ameliyatsız skolyoz tedavisiyapılabilmektedir.

Ankara Schroth Tedavisi

Schroth tedavisi, günümüzde tüm dünyada kabul gören ve uygulanan bir tedavidir. Ancak uygulamanın alanında uzman doktorlar tarafından yapılması oldukça önemlidir. Çünkü Schroth egzersizleri, sadece bu alanda özel eğitim alan doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Ankara Schroth egzersizleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?