Diz Kapağı Hastalıkları (Patellofemoral Eklem Ağrı Nedenleri )

Diz Kapağı Hastalıkları Ankara (Patellofemoral Eklem Ağrı Nedenleri )

Diz kapağı hastalıkları Ankara; tıp dilinde “patella” olarak bilinen diz kapağı ile bağlantılı olan, dizlerde ağrı, kitlenme gibi şikâyetlere neden olabilen rahatsızlıklardır. En yaygın görülen diz kapağı hastalıkları ise; diz kapağında çıkma, diz kapağı ağrısı, diz kapağında kireçlenme, tendinit olarak sıralanabilir. Bu hastalıkların tanısında hem elle muayeneden hem de MR gibi ileri teknoloji görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır.

Diz kapağı hastalıklarının tedavisinde ise hastalığın türüne ve derecesine göre farklı teknikler kullanılabilir. Ankara diz kapağı hastalıkları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Diz Kapağının İşlevi Nedir? Yapısı Nasıldır?

Diz kapağı (patella) dizin ön kısmında bulunan ve dizi korumakla ve haraketinde görevli olan, yassı ve küçük bir kemik yapısıdır. En önemli görevi; bacağın üst kısmındaki kasların gücünü alt bacağa iletmesidir. Kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında yer alan tendonlar da diz kapağına bağlıdır.

Diz kapağının dizin bükülmesinde, sağlıklı bir şekilde hareket etmesinde rolü büyüktür. Diz kapağındaki ağrı birçok rahatsızlığın işareti olabilir. Özellikle diz kapağının çıkması, yana doğru kayması ya da kireçlenmesi sonucu yoğun ağrı şikâyeti olabilir.

Diz Kapağı Hastalığı Olanların Şikâyetleri Nelerdir? Diz Kapağı Hastalıkları Nasıl Anlaşılır?

Diz kapağında ortopedik sorun olan kişilerin en sık yakındığı durum ağrıdır. Bununla birlikte;

 • Diz kapağından ses gelmesi
 • Hareketler sırasında kütleme
 • Çıtırtı sesleri
 • Çömelme ile ilgili sorunlar
 • Bağdaş kuramama
 • Dizleri kırarken ses gelmesi, ağrı hissi ve hareket kısıtlılığı olması
 • Yanma ve zonklama en sık görülen diz rahatsızlığı belirtileridir.

Diz Kapağı Ağrısı (Patella Femoral Ağrı) Neden Olur?

Tıp dilinde patella femoral ağrı olarak da bilinen diz kapağı ağrısı, pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Başlıca nedenleri ise;

 • Dizin aşırı yük altında kalmasına bağlı olarak kıkırdak dokusunun aşınması
 • Osteoartrit
 • Travma ve yaralanmalar
 • Diz kapağının kayması
 • Diz kapağı çıkıkları
 • Diz kapağının altında bulunan yağ dokusunun ya da tendonların iltihaplanması

Diz Kapağı Çıkığı (Patella İnstabilitesi) Nedir? Neden Olur?

Diz kapağı çıkığı; özellikle genç yaş grubunda ve kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Travmalar, düşme ve çarpmalar ya da yapısal yatkınlık sonucu oluşabilir. Nadir de olsa, bazı kişilerde doğuştan diz kapağı çıkığı görülmektedir. Çıkan diz kapağı, kendiliğinden yerine oturabilir. Bununla birlikte bazı hastalarda, cerrahi ile tedavi de gerekebilir. Bu noktada doğru tedavi yönteminin belirlenmesinde doktorun uzmanlığı da oldukça önemlidir. Ankara diz kapağı hastalıkları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Diz Kapağı Kireçlenmesi Nedir?

Dizlerdeki kıkırdak dokularının zaman içerisinde aşınması ve diz kapağı ekleminin deforme olması kireçlenme olarak tanımlanmaktadır. Kireçlenme, diz ağrısının başlıca nedenlerinden biridir. Ağrı ile birlikte;

 • Diz kapağında hassasiyet
 • Merdiven inip-çıkma sırasında zorlanma
 • Ayağa kalkarken ağrı
 • Yürürken artan sıkıntı ve ağrı şikâyetleri oluşabilir.

Kireçlenme başlangıçta sadece eklemdeki dokuların yumuşamasına neden olurken, ilerledikçe kemik üzerinde yer alan kıkırdak dokuya tamamen zarar verebilir. Diz kapağı kireçlenmesinde tedavi yöntemine kıkırdak hasarının derecesine göre karar verilir. İlaçlar, fizik tedavi ya da cerrahi tercih edilebilir.

Sinema (Kondromalazi Patella) Nedir? Neden Olur?

Sinema hastalığı olarak da bilinen kondromalazi patella; diz kapağının arka kısmında bulunan kıkırdağın hasar görmesidir. Diz kapağının arka kısmında oluşan bir hasar olmasına rağmen, ağrı diz önüne vurur. Bu nedenle diz 90 derece bükülü olduğunda ağrı artar. Sürtünme sesi ve kütleme de görülebilir. Sinema tedavisinde ilk aşama kasların güçlendirilmesidir. İleri evrelerde ise ilaç ve cerrahi tercih edilebilir. Özel bir takım fizyorepi yöntemleriyle şikayetlerde düzelme sağlamak mümkündür.

Diz Kapağı Tendiniti Nedir? Neden Olur?(Patellar Tendin İnflamasyonu)

Diz ekleminde görülen tendinit, diz kapağının altındaki kirişlerin iltihaplanması sonucu oluşur. Sıklıkla sporcularda görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle koşma ve zıplama ile yapılan sporlarla uğraşanlarda sık görülür. Akut iltihaplanmada sadece iltihaplanma şikâyetlerin geçmesini sağlayabilir. Ancak kronikleştiğinde cerrahi gerekebilir. Diz kapağı tendiniti ameliyatı olan birçok sporcu spor yaşamına sağlıklı bir şekilde dönebilmektedir.

Diz Kapağı Hastalıkları Ankara Tedavisi

Diz kapağı hastalıklarında, eklemin durumuna uygun tedavi planının belirlenmesi oldukça önemlidir. Yetersiz bulgu ile konan tanılar, erken yapılan cerrahi işlemler ya da cerrahinin gecikmesi rahatsızlığın ilerlemesine neden olabilir. Bu nedenle teşhis sürecinde ortopedi uzmanının deneyim ve yaklaşımı oldukça önemlidir. Ankara diz kapağı hastalıkları ve tedavisi için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?