Kısmi (Yarım) Diz Protezi

Kısmi (Yarım) Diz Protezi Ankara (Unikondiler Diz Protezi) 

Parsiyal diz protezi olarak da bilinen kısmi yani yarım diz protezi, menisküs ve bağların korunmasını ve dizin sadece hasarlı kısmının değiştirilmesini sağlar. Total diz protezine göre iyileşme süreci daha kısadır. Normal diz hissini korur. Bu nedenle sonuçları hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde yükseltir. Yarım diz protezinin uygulanabilmesi için ise eklemdeki menisküs ve bağ dokuları sağlam olmalıdır. Eklemin tamamına yayılmış kireçlenme ya da hasar söz konusu olduğunda total diz protezleri tercih edilir. Yazımızın devamında parsiyal diz protezleri hakkında tüm merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz. Kısmi (yarım) diz protezi Ankara hakkında tüm merak ettiklerinizi ise Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’e danışabilirsiniz.

Kısmi (Yarım) Diz Protezi Ankara Nedir?

Yarım diz protezi, kireçlenmeye bağlı kemik hasarının dizin bir kısmını etkilediği durumlarda ideal bir tedavi seçeneğidir. Dizin sadece tek bir bölümündeki aşınmaya yönelik üretilmiştir. Yarım diz protezleri de tam diz protezleri gibi metal ve polietilen malzemeden üretilir. Bu nedenle oldukça uzun ömürlüdür. En önemli özelliklerinden biri ise normal diz hareket açıklığının daha iyi olmasıdır.

Kısmi (Yarım) Diz Protezi Ankara Kimler için Uygundur?

Kısmi yani yarım diz protezi, tam diz protezine göre büyük avantajlara sahip olsa da uygulama için hastanın yapısal olarak uygunluğu önemlidir. Yarım diz protezi uygulaması için aşınma mutlaka eklemin tek bir bölgesinde olmalıdır. Menisküs ve bağ dokuların sağlam olması ve dizde hareket açıklığının tama yakın olması gerekir.

Romatoid artrit ve lupus gibi romatizmal hastalıklar, eklemlerin tamamında hasara neden olduğu için bu kişilerde yarım  (unikondiler) diz protezi kullanılamaz. Parsiyal diz protezleri, çoğunlukla 50 yaş ve üzeri hastalarımıza uygulanır.

Ankara Unikondiler (Yarım) Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Yarım diz protezi ameliyatları, genel anestezi ya da epidural anestezi ile yapılır. Bu nedenle hastalarımız ameliyat sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissetmezler. Ameliyat sırasında öncelikle dizin ön kısmından küçük bir kesi yapılır. Bu kesi, total diz protezinde yapılana göre daha küçüktür. Kesiden ekleme ulaşılır. Uyluk (femur) ve kaval kemiğine (tibia) tutunan, küçük implantlar yerleştirilir. Polietilen ara madde de yerleştirildikten sonra kapsül ve cilt dikilerek, ameliyat sonlandırılır.

Ankara Yarım Diz Protezi Ameliyatı Kaç Saat Sürer? 

Yarım diz protezi ameliyatları yaklaşık 1 saatte tamamlanır. Uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılan protez ameliyatlarında risk oldukça düşüktür. Hastanın diz protezine uygunluğunun belirlenmesi, protez seçimi ve cerrahın bu alandaki deneyimi ameliyatın başarısını etkiler. Tüm bu faktörlerde doğru tercih yapıldığında hastalarımız güvenli ve konforlu bir şekilde ameliyat sürecini tamamlarlar. Ankara yarım diz protezi ve ameliyatı hakkında tüm merak ettikleriniz için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Yarım Diz Protezi Sonrası Şikâyetler Nelerdir?

Diz protezi uygulamasından ertesi günü hastalar dizlerine tam yük vererek, kısa yürüyüşler yapabilirler. Bu süreçte cerrahi işleme bağlı olarak hafif ödem ve ağrı olabilir. Ancak doktorun verdiği ağrı kesiciler düzenli kullanıldığında, ağrı hissi minimuma inecektir.

Parsiyal protezler yerleştirildikten sonra yaklaşık 1 – 2 hafta koltuk değneği kullanılması gerekebilir. 2 hafta sonunda ise hastanın durumu uygunsa desteksiz merdiven çıkılabilir ve yürüyebilir. Bu süreçte bazı hastalarımız fizik tedavi desteği de alabilirler.

Kısmi Diz Protezi ile Total Diz Protezi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kısmi diz protezinde total diz protezine göre çok daha küçük kesiler yapılır. Bu da hastanın çok daha kolay ve acısız bir şekilde iyileşmesini sağlar. Dizlerin ön ve dış kısmındaki anatomik yapılar korunduğu için dizdeki hareket kısıtlılığı daha azdır. Yarım diz protezinden sonra hastalarımız daha aktif bir şekilde hayatlarına devam edebilirler.

Ancak yarım diz protezi ihtiyacına ancak uzman bir doktor karar verebilir. Bu nedenle protez çeşidine karar vermeden önce mutlaka detaylı inceleme yapılması gerekir. Doktor yarım diz protezi çeşitleri (hareketli ve hareketsiz ara yüzeyli) arasında da farklı tercihler yapabilir.

Yarım Diz Protezleri Kalıcı Mıdır?

Tıpkı total diz protezleri gibi yarım diz protezlerinin de belli bir ömrü vardır. Yaklaşık 15 – 20 yıl boyunca kullanılabilir. Gerekli durumlarda (protezin aşınması ya da gevşemesi durumunda) total diz protezi ile revize edilebilir.

Ankara Kısmı (Yarım) Diz Protezi

Kısmi yani yarım diz protezi, kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde artırır. Özellikle merdiven çıkma, yürüyüş ve eğilme hareketleri çok daha kolay yapılabilir. Unikondiler diz protezi olarak da bilinen kısmî protezler, özellikle eklemin tamamına yayılmamış kireçlenme sorunu yaşayanlar için idealdir. Elde edilen olumlu sonuçların uzun süreli olması ise bir diğer avantajıdır. Ankara yarım diz protezi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

    Bilgi Al
    👋 Merhaba,
    bilgi almak ister misiniz?