Omuz Artroskopisi

Omuz Artroskopisi 

Omuz artroskopisi Ankara; rotator manşet yırtığı, labrum yırtığı, bağ tamiri gibi birçok omuz ortopedik hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Halk arasında “kapalı ameliyat yöntemi” olarak da bilinen artroskopi, büyük cerrahi kesiler yapılmadan tamamlanır. Bu nedenle iyileşme süresi daha kısa ve enfeksiyon riski daha azdır.

Omuz artroskopisine ihtiyaç olup olmadığı ise uzman bir ortopedistin değerlendirmeleri sonucu belirlenebilir. Özellikle omuz bölgesinde geçmeyen ağrısı ve hareket kısıtlılığı olan hastalarda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ankara omuz artroskopisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Omuz Artroskopisi Ankara Nedir?

Artroskopi; omuz ekleminin kameralar ile görüntülenmesini sağlayan, aynı anda cerrahi müdahale yapılmasına da imkân veren bir cerrahi işlemdir. Günümüzde omuz ameliyatlarının önemli bir kısmı artroskopi ile yapılmaktadır.

Omuz Artroskopisi Ankara Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Omuz artroskopisi başlıca;

 • Tekrarlayan omuz çıkıkları
 • Omuz sıkışma sendromu
 • Rotator manşet yırtıkları
 • Kıkırdak rahatsızlıkları
 • Labrum yırtıkları
 • Bağ rahatsızlıkları ve tendinit tedavisinde kullanılır. Artroskopi, aynı zamanda tanı amacıyla da uygulanabilen bir işlemdir. Bu nedenle omuz bölgesinde nedeni bilinmeyen ağrıların tanı sürecinde de kullanılabilir.

Ankara Omuz Artroskopisi Nasıl Yapılır?

Omuz artroskopisi, genel anestezi ya da sedasyon ile yapılan bir işlemdir. Bu nedenle hastalarımız uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Artroskopi işleminde, “artroskop” adı verilen, oldukça küçük kameralar kullanılır. Artroskop, omuz eklemini detaylı olarak gösterirken, cerrahi uygulama yapılabilir. Kameranın eklemi net bir şekilde görüntüleyebilmesi için omuz eklemine özel bir sıvı enjekte edilir. Cerrahi işlemin yapılması için omuz bölgesine birkaç küçük kesi daha yapılır. Ameliyat sona erdiğinde ise bölge temizlenerek kapatılır.

Artroskopinin Avantajları Nelerdir?

Kapalı cerrahi yöntem olarak da bilinen artroskopi; iyileşme süreci daha konforlu ve enfeksiyon riski oldukça düşük olan bir işlemdir. Açık ameliyat tekniklerinde yapılan büyük kesiler, enfeksiyona oldukça açıktır. Aynı zamanda iyileşme süresi de uzundur. Bu nedenle hastaların iş ya da sosyal yaşamlarına dönmesi oldukça uzun zaman almaktadır. Artroskopik cerrahide ise oldukça küçük kesiler yapılır. Bu nedenle hastalarımız kısa sürede omuzlarını kullanabilecek hâle gelebilir ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Ankara Omuz Artroskopisi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Omuz artroskopisinden sonra omuz hareketlerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle omuz üzerine yatmak, ani hareketler yapmak ya da ağır hareketler kaldırmak, kolun sağlıklı bir şekilde iyileşmesini engelleyebilir. Omuz artroskopisinden sonra, yaklaşık 3 – 6 hafta süreyle omuz askısı kullanılması gerekebilir. Ameliyat sonrasında hastalarımız yaklaşık 1 hafta içerisinde, kol ve omuz hareketlerine dikkat ederek sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Ankara Omuz Artroskopisinden Sonra Fizik Tedavi Gerekli Midir?

Omuz artroskopisinden sonra omuzda hareket kısıtlaması olmaması adına egzersiz ve fizik tedavi süreci gerekir. Bu noktada hastanın ihtiyacı olan egzersiz planlaması doktor tarafından yapılacaktır. Bu nedenle fizik tedavi süreci her hastamız için özeldir. Yapılan tedavi sürecine uygun fizik tedavi sayesinde omuz ekleminin hareket kabiliyeti korunabilir.

Ankara Omuz Artroskopisi

Omuz artroskopisi, omuz eklemindeki birçok ortopedik sorunun hem tanı hem de tedavisini sağlayan bir uygulamadır. Büyük cerrahi kesiler yapılmadığı için hem ameliyat daha kısa sürede tamamlanır hem de hastalarımız daha çabuk iyileşir. Yaklaşık 1 hafta içerisinde, kol bölgesi sargılı olsa bile günlük yaşamlarına dönebilirler. Ağrı hissi de giderek azalmış hatta ortadan kalkmış olacaktır. Ankara omuz artroskopisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz

  Bilgi Al
  👋 Merhaba,
  bilgi almak ister misiniz?