Ayak Bileği Kıkırdak Tedavisi

Ayak Bileği Kıkırdak Tedavisi Ankara 

Vücudumuzdaki tüm eklemlerde olduğu gibi ayak bileği de kıkırdaklarla kaplıdır. Bu nedenle kıkırdak hasarlarına oldukça açık bir bölgedir. Özellikle yoğun olarak hareket eden bir bölge olduğu için kıkırdak hasarları da sık görülür. Ayak bileğindeki kıkırdak hasarları pek çok farklı nedenle meydana gelebilir. Kıkırdaktaki hasarın derecesine ve hasta öyküsüne göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ayak bileği kıkırdak tedavisi Ankara işleminde hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemler tercih edilebilir. Kıkırdak hasarının durumuna göre tercih edilen cerrahi yöntemler de değişebilir.

Ankara ayak bileği kıkırdak tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Ayak Bileği Kıkırdak Lezyonları Nelerdir?

Ayak bileğinde en sık görülen lezyonlar, talus kemiğinde meydana gelir. Talus; üzeri kıkırdak ile kaplı olan bir kemiktir. Bu kemiğin altındaki hücrelerin ölmesi durumunda “talus osteokondral lezyonu” dediğimiz rahatsızlık ortaya çıkar. Bununla birlikte tibla ve fibula kemiklerinde de hasar ve deformasyonlar görülebilir.

Ayak Bileği Kıkırdak Hasarları Neden Olur?

Ayak bileği eklemindeki rahatsızlıklar pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Sporcularda, travmalara bağlı kıkırdak hasarı sık görülen bir durumdur. Bununla birlikte yaşlandıkça kemik ve kıkırdaklar da zayıflar. Bu nedenle daha çabuk kırılabilir ya da hasar görebilir. Bu nedenle basit bir çarpma bile kıkırdak yaralanmalarına neden olabilir.

Ayak Bileği Kıkırdak Rahatsızlıklarının Belirtileri Nelerdir?

Ayak bileğindeki lezyonların büyük bir çoğunluğu ağrı ile kendini belli eder. Ağrı giderek şiddetlenir. Spor ve günlük yaşam aktivitelerini yapmak imkânsız hâle gelebilir. Ağrıya şişlik ve ödem de eşlik edebilir. Kişinin yaşına, aktivite seviyesine ve rahatsızlığın türüne göre de şikâyetler farklılaşabilir. Ayak bileği rahatsızlıklarının yaygın belirtileri:

  • Ağrı
  • Ayak bileğini hareket ettirirken takılma hissi
  • Merdiven inip-çıkmada zorlanma
  • Bölgede şişlik ve ödem

Ayak Bileği Rahatsızlıkları Nasıl Anlaşılır? Tanı Nasıl Konulur?

Ayak bileği rahatsızlıklarında öncelikle doktorun fiziksel muayenesi gereklidir. Hastanın eklemi hareket ettirme durumuna ve ağrıyı tarif ediş şekline göre farklı tetkikler istenebilir. Röntgen görüntülemeleri ya da MR (Manyetik Rezonans) görüntüleri sayesinde tanı konulabilir.

Ayak Bileği Kıkırdak Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak bileği kıkırdak hastalıklarında farklı tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Bu noktada hasarın derecesine, ne olduğuna ve hastanın şikâyetlerine tedavi planı yapılır. Hafif kıkırdak hasarlarında, ilk olarak cerrahi olmayan tedavilere başlanabilir. Ancak ileri derece kıkırdak hasarı olan hastalarda cerrahi ile tedavi gerekebilir.

Ameliyatsız Ayak Bileği Kıkırdak Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

Eğer eklem yüzeyini saran kıkırdak dokusu sağlam durumda ise öncelikle fizik tedavi düşünülebilir. Fizik tedavi sürecinde ayak bileği çevresini güçlendiren egzersiz planlaması yapılır. Her kıkırdak hastalığı için tedavi süreci farklı olabilir. Bu nedenle ayak bileği egzersizlerinin de uzmanlar tarafından, kişiye göre planlanması gerekir. Fizik tedavi sürecinde genellikle ayağa yük bindirmekten kaçınılır.

Artroskopik Ayak Bileği Kıkırdak Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

Ayak bileği kıkırdak tedavisinde altın standart artroskopik cerrahidir. Artroskopik cerrahinin en büyük avantajı; iyileşme sürecini büyük oranda kısaltmasıdır. Artroskopik cerrahi işlemler ayak bileğine açılan 2 – 3 küçük kesiden yapılır. Bu kesilerin birinden “artroskop” adı verilen, küçük bir kamera sokulur. Diğerlerinden ise cerrahi işlem yapılır.

Lezyonun çok büyük olduğu durumlarda ise hasarlı kıkırdağın tamamen çıkarılması gerekebilir. Çıkarılan kıkırdak, yapay bir kıkırdak doku ile değiştirilebilir. Ayak bileği kıkırdağı ameliyatlarından sonra fizik tedavi ile eklemin hareket gücünü yeniden kazanması sağlanır.

Ankara Ayak Bileği Kıkırdak Tedavisi

Ayak bileği kıkırdak tedavisi, kişinin sağlıklı bir şekilde günlük yaşamına devam edebilmesi için oldukça önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen kıkırdak hasarları ilerleyerek, eklemin hareket fonksiyonunu büyük oranda kaybetmesine neden olabilir. Ankara ayak bileği kıkırdak tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizi arayabilir; Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’den randevu alabilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?