Diz Çevresi Kırıkları

Diz Çevresi Kırıkları Ankara 

Diz, vücudumuzdaki en büyük ve kompleks eklemdir. Aynı zamanda yaralanma ve kırıklara da oldukça açık bir bölgedir. Diz ve çevresinde oluşan kırıklar, hem yaşlılarda hem de gençlerde sık görülür. Genellikle düşme ve çarpmalar sonucu meydana gelen kırıklar, bacağın sağlıklı bir şekilde hareket etmesini engeller. Dizde şişliğe ve yoğun ağrıya neden olabilir. Diz çevresi kırıkları Ankara ise farklı şekillerde meydana gelebilir. Kırığın türünü ve şiddetine göre cerrahi ya da cerrahi olmayan tedaviler tercih edilebilir.

Ankara diz çevresi kırıkları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Diz Çevresi Kırıkları Nelerdir?

Diz çevresindeki kırıklar ev kazaları, trafik kazası, çarpma, düşme ve travmalar gibi birçok nedenle meydana gelebilir. Dizde hasar gören bölgeye göre ise bu kırıklar farklı isimler alabilir. Bu kırık türleri hakkında detaylı bilgi vermeden önce, diz ekleminin yapısı hakkında kısa bir bilgi vermek de yararlı olacaktır:

Diz eklemi, femur (uyluk kemiği) ile tibia (kaval kemiği)’yı birbirine bağlar. Diz eklemi; baldır kemiği olarak da bilinen fibula ve patella kemiklerinden oluşur. Baldır kemiği, kaval kemiğinden daha küçüktür ve kaval kemiğinin yanında bulunur.

Femur Suprakondiler Kırıklar

Femur uzun ekseni boyunca, suprakondiler bölgede kırık oluşmasıdır. Genellikle trafik kazası ya da yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travmalar sonucu oluşur. Femur suprakondiler kırıklarda diz bölgesi şişer. Damar ve sinir yaralanmaları da ortaya çıkabilir. Genellikle iki yönlü radyografi sayesinde tanısı konulabilir.

Tedavi

Bu kırıklar sıklıkla erken haraket verilebilmesi amacıyla bir an önce cerrahi olarak tedavi edilir. Ancak ameliyata engel durumu ( ek hastalıkları)  olan hastalarda alçı tedavisi yapılabilir.

Femur İnterkondiler Kırıklar

İki femur kondili arasında oluşan “T” ya da “Y” şeklindeki kırıklardır. Suprakondiler kırıklarda olduğu gibi yüksek enerjili kazalar sonucunda oluşurlar. Suprakondiler kırıklara benzer olsa da eklem boşluğunda kan toplanmasına (hemartroz) neden olurlar.

Tedavi

Plak, vida ve dinamik kondiler plaklarla yapılan cerrahi uygulamalar ile tedavi edilebilir.

Femur Kondil Kırıkları

Yatay ya da dikey femur kondilinin kırılması durumudur. Genel olarak diz ekleminin zorlanması sonucunda ortaya çıkar. Hemartroza neden olduğu için diz eklemi oldukça şiştir. İki yönlü radyografi ile tanısı konulabilir ve tanı sürecinde hastaya en uygun tedavi yöntemine karar verilir.

Tibia Plato Kırıkları

Diz ekleminin yüzünü oluşturan tibia kondillerinin kırılması sonucu oluşur. Tibia ekseni boyunca zorlanma ve darbeler sonucu oluşabilirler. Genellikle dizdeki bağ ve dokulara da hasar veren kırıklardır. Bu nedenle menisküs ve çapraz bağ hasarları ile birlikte görülebilirler. Dizde yoğun ağrıya, şişlik ve şekil bozukluklarına neden olurlar. Röntgen ile birlikte MR görüntüleri de istenebilir.

Tedavi

Eğer kırık deplase değilse (kemik uçları birbirinden ayrılmamış ise) alçı uygulaması ile tedavi mümkündür. Ancak birçok olguda eklemde basamakla ve ayrışma olduğundan eklem yüzeyinin anatomik (mükemmel) redüksiyonunu (kırık oturtması) sağlamak amacıyla cerrahi tedavi edilir .

Patella Kırıkları

Genç hasta grubunda görülebileceği gibi ileri yaş grubunda da görülebilir. Çoğunlukla 50-60 yaş arası hastalarımızda görülür. Yaşlı bireylerde kas ve kemik yapısı zayıfladığı için düşmeye meyil artar. Aynı zamanda basit bir düşme ile kemikler fazlaca hasar görebilir. Patella kırıkları da genelde bu nedenlerle ortaya çıkar. Diz eklemlerinde ağrı ve eklem boşluğunda kanamaya neden olurlar. Bu nedenle dizde şişlik vardır.

Tedavi

Eğer kırıktaki ayrılma ya da kayma miktarı az ise konservatif yani cerrahi olmayan tedavi yöntemleri kullanılabilir. Ancak ayrılma fazla ise cerrahi tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Ankara Diz Çevresi Kırıkları ve Tedavisi 

Diz çevresi kırıkları, kaza ve yaralanmaların sonucunda sıkça görülebilir. Tedavisinde ise kişinin yaşı, kırığın derecesi ve bulunduğu bölge dikkate alınarak planlama yapılmalıdır. Bu bölge kırıklarında uygun hastalarda konservatif tedavi (cerrahi dışı tedavi) sıklıkla da cerrahi tedavi yapılır. Cerrahi tedavinin daha çok tercih edilmesinin nedeni eklemin mükemmel redüksiyonunun (oturtmasının) yapılması gerekliliği ve hemen başlanacak fizik tedavinin gerek kırık iyileşmesini hızlandırması hem de alçıyla oluşabilecek haraket kısıtlılıklarının engellenmesi açısından avantajlı olmasıdır.  Ankara diz çevresi kırıkları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?