Halluks Valgus Tedavisi

Halluks Valgus Tedavisi Ankara

Halluks valgus; ayak baş parmağının (halluks) yana doğru sapması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda en sık görülen ayak şekil bozukluğu rahatsızlıklarının da başında gelmektedir. Halluks valgus, kadınlarda daha sık görülür. Genellikle genetik faktörlerden kaynaklanır. Bununla birlikte yanlış ayakkabı tercihleri ve hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle de ortaya çıkabilir. Halluks valgus tedavisi Ankara işleminde hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemler (atel kullanımı) tercih edilebilir. Bu noktada baş parmağındaki sapmanın ve şekil bozukluğunun derecesi dikkate alınır.

Ankara halluks valgus tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Ayak Baş Parmağı Ağrısı Neden  Olur?

Ayak baş parmağı ağrısı, birçok ortopedik rahatsızlık nedeniyle oluşabilir. Kırıklar, doku zedelenmeleri ya da eklem hasarları ağrıya neden olabilir. Ayak baş parmağındaki ağrıların yaygın nedenlerinden biri de halluks valgustur. Bunyon olarak da bilinen bu rahatsızlık ayak baş parmağı kemiğinin dışarı doğru büyümesi ile karakterize olan bir rahatsızlıktır.

Halluks Valgus Nedir?

Halluks valgus; halluks olarak da bilinen ayak baş parmağının lateral yani yana doğru sapması sonucu oluşur. Ayak baş parmağının şeklinin bozulması, hem ortopedik hem de estetik sorunlara neden olabilir. Şekil bozukluğu arttıkça bölgede iltihaplanma oluşur. İltihaba bağlı olarak ödem ve şişlik ortaya çıkar. Bu da tüm ayağın anatomisini etkiler. Ayak ve baş parmağı bölgesinde yoğun ağrı hissedilir. Ağrı ayağın diğer bölgelerine de yayılabilir. Aynı zamanda büyüyen ayak kemiği nedeniyle ayaktaki şekil bozukluğu ayakkabıdan bile fark edilebilir. Bu da estetik açıdan ayağın görünümünü bozar.

Halluks Valgus (Bunyon) Kimlerde Görülür?

Halluks valgus, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkeste görülebilir. Bununla birlikte kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle yüksek topuklu ve ortopedik olmayan ayakkabıları tercih etmenin kadınlarda halluks valgus oranını artırdığı düşünülmektedir. Sadece ileri yaştaki hastalarda değil, genç hastalarda da sıkça karşılaştığımız bir rahatsızlıktır. Ailesinde halluks valgus öyküsü olan kişilerde görülme oranı ise daha fazladır.

Halluks Valgus (Ayak Baş Parmağı Eğriliği) Neden Olur?

  • Genetik yatkınlık
  • Düz taban rahatsızlığı
  • Yüksek topuklu ya da ayağı sıkıştıran ayakkabıların tercih edilmesi
  • Hareketsiz yaşam biçimi halluks valgusa neden olabilir.

Halluks Valgus Nasıl Tedavi Edilir?

Halluks valgus tedavisinde baş parmağındaki eğriliğin derecesine göre tedavi planı yapılır. Genellikle 10 cm’ye kadar eğrilik olması normal kabul edilir. 10 cm üzerinde ise özel ayak atelleri kullanılabilir. Derece arttıkça hastalık da şiddetlenir. İleri derece bunyon tedavisinde ise genellikle cerrahi müdahale tercih edilir.

Ayak Baş Parmağındaki Eğriliğin Derecesi Nasıl Anlaşılır?

Halluks valgus tanısı genellikle fiziki muayene ile konur. Ayak baş parmağının kenarındaki kemik büyümesi oldukça belirgindir. Sapmanın derecesini ölçmek için ise röntgen görüntülerinden faydalanılır. Böylece hastaya uygun tedavi planı yapılabilir.

Ankara Ayak Baş Parmağı Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Nasıl Yapılır?

Ayak baş parmağı ameliyatların genellikle 1 – 1,5 saat içerisinde tamamlanır. Uygulanacak cerrahi yöntem ise hastanın ihtiyaçlarına göre planlanır. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Genellikle 1 gün hastanede yatış sonrasında taburcu edilirler.

Ayak Baş Parmağı Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Ayak baş parmağı ameliyatlarından sonra, yaklaşık 1 – 1,5 ay içerisinde günlük yaşama dönülebilir. Bu süreçte ayağın mümkün olduğunca hareketsiz kalması tavsiye edilir. Kemikler tam olarak kaynamadan ayağın ön kısmına ağırlık verilmemelidir. Ayakta ödemin azalması için ise ayağı yukarıda tutmak gerekmektedir.

Halluks Valgus Tedavisi Ankara

Halluks valgus, neden olduğu ağrı ve ödem nedeniyle yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediğinde ilerleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle mutlaka atel ya da cerrahi ile tedavi edilmesi gerekir. Ankara halluks valgus tedavisi ve ayak baş parmağı ameliyatı hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir; Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?