Ayak Bileği Bağ Yaralanması

Ayak Bileği Bağ Yaralanması  

Ayak bileği, bölgedeki kemikleri birbirine bağlayan pek çok bağ dokusundan oluşur. Bu bağ dokuları esnek olmasına rağmen travmalar sonucu hasar görebilir. En sık görülen ayak bileği bağ yaralanması ise ayak bileği burkulmasıdır. Özellikle sporcularda sıklıkla görülen bu hasar, genellikle kendiliğinden geçer ve cerrahi tedavi gerekmez. Ancak hastanın bu süreçte bilinçli olması ve doğru adımları uygulaması da oldukça önemlidir. Yazımızın devamında ayak bileği bağ yaralanması ve tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Ayak bileği bağ yaralanması Ankara ile ilgili tüm merak ettikleriniz için ise Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Ayak Bileği Burkulması Nedir?

Ayak bileği burkulması, en sık görülen bağ yaralanmalarından biridir. Genellikle dış yan bağların ön kısmının hasar görmesi sonucu oluşur. Ayak bileği eklemi; kaval, kamış ve talus adı verilen üç kemikten oluşur. Bağ dokuları, bu kemikleri birleştirir ve eklemin sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlar.

Bu bağ dokuları oldukça esnek olmasına rağmen aşırı zorlanma anında hasar görebilirler. Ayak bileğinin yanlış hareketi sonucunda bağların yırtılması ise “bilek burkulması” olarak bilinen rahatsızlığa yol açar.

Ayak Bileği Burkulması Neden Olur?

Ayak bileği burkulması, özellikle sporcularda sık görülür. Zemin ile uygun ayakkabı giyilmemesi, ıslak zeminde spor yapılması ya da egzersiz öncesinde yeterince ısınmamak burkulmaya neden olabilir.

Ayak bileği burkulmaları, ayağın içe ya da dışa dönmesi sonucunda olur. Bu nedenle spor dışında, düzgün olmayan bir zeminde yürürken bile gerçekleşebilir. Ayak bileği burkulmasında ilk müdahale genellikle kişinin kendisi tarafından yapılır.

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Anlaşılır?

Ayak bileği burkulmasından sonra ilk bulgu şişliktir. Ayak bileği çevresinde ödem oluştuğu için eklemin hareketleri ağrılıdır. Kişi ayağının üzerine basabilir ancak yürürken zorlanabilir. Burkulma anından birkaç gün sonra bölgede morluk da oluşabilir.

Ayak Bileği Burkulduğunda Ne Yapmak Gerekir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bağ yaralanmalarında ilk müdahale genellikle kişinin kendisi tarafından yapılır. Bu nedenle ayak bileği burkulduğunda ne yapılacağının bilinmesi önemlidir:

  1. Soğuk uygulaması ağrıyı azaltmadaki en önemli yöntemdir. Buz, eklemdeki şişliği alarak, ağrıyı azaltır. Ancak buzun direkt cilde temas etmesi sakıncalı olabilir. Bu nedenle bir bez yardımı ile yaklaşık 20 – 30 dakika buz uygulaması yapılmalıdır.
  2. İstirahat, dokuların iyileşmesini hızlandırır. Bu nedenle bilek burkulduktan sonraki 2 – 3 gün boyunca hareketsiz bir şekilde istirahat edilmesi tavsiye edilir.
  3. Elastik bantların kullanılması da ayak bileğini rahatlatabilir. Ancak bandajın sıkı sarılmamasına dikkat etmek gerekir.
  4. Bacağı yüksekte tutmak da şişliğin azalmasına yardımcı olabilir.
  5. Ağrıyı kontrol altına almak için hafif ağrı kesiciler kullanılabilir.

Ayak Bileği Burkulması Ne Zaman Geçer?

Ayak bileği bağ yaralanmalarında yaklaşık 2 hafta içerisinde şikâyetler geriler. Kişi bileğini rahatça oynatabilir ve günlük yaşamına dönebilir. Ancak ağrı ve ödemin devam etmesi, ayak üzerine basılamaması durumunda mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurmak gerekir.

Ayak Bileği Bağ Yaralanması Ankara Tedavisi

Ayak bileği bağ yaralanmalarında nadiren cerrahi uygulanır. Bol istirahat ile eklemin güçlenmesi ve hareketlenmesi sağlanır. Bazı hastalarda fizik tedavi desteği de gerekebilir. Ancak bağlar tam iyileşmeden eklemi yeniden zorlamak, sorunun büyümesine neden olabilir. Bu nedenle tedavi ve istirahat sürecinde ayak bileğini çarpma, düşme ve travmalardan korumak gerekir.

Ayak bileğindeki şişkinlik ve ağrı geçmediğinde ise mutlaka uzman bir ortopedi doktoruna muayene olmak gerekir. Böylece eklem daha detaylı incelenebilir ve eğer varsa farklı rahatsızlıklar da tespit edilebilir. Ankara ayak bileği bağ yaralanması ve tedavisi için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?