Köprücük Kemiği Kırıkları

Köprücük Kemiği Kırıkları Ankara  

Tıp dilinde “klavikula” olarak da bilinen köprücük kemiği; omuz başı ile göğüs kemiğinin üst ucu arasında bulunur. Özellikle zayıf kişilerde oldukça belirgindir ve yetişkin bir bireyde ortalama 15 cm boyundadır. Düşme, çarpma ya da travmalar sonucu oluşan köprücük kemiği kırıkları ise sık görülen kırık türlerinden biridir. Her yaştan bireyde görülebilen klavikula kırığı, kişinin yaşına ve beklentilerine göre farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Konservatif (cerrahi olmayan) ya da cerrahi köprücük kemiği kırığı tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’den randevu alabilirsiniz. Köprücük kemiği kırıkları Ankara ve tedavisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Köprücük Kemiği Kırığı Neden Olur?

Köprücük kemiği; omuz yapısının bir parçası olarak kabul edilir. Köprücük kemiğinin alt kısmında, hayati önemi olan pek çok damar ve sinir yapısı da bulunmaktadır. Bu bölgedeki kırıklar genellikle kemiğin orta hattında oluşur. Bağ ve sinir dokuları ise nadiren yaralanır. Bazı hastalarda kırık, göğüs ve kürek kemiğinin eklemleştiği yerde de olabilir. Köprücük kemiği kırıkları genellikle darbe ve düşmeler sonucunda oluşur. Bununla birlikte bazı bebeklerde doğuştan da görülebilir.

Köprücük Kemiği Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Klavikula kırıklarının en belirgin özelliği; yoğun ağrı ve hareket kısıtlamasıdır. Kırık köprücük kemiğinde olsa bile kolun hareketlerini ciddi ölçüde engelleyebilir. Köprücük kemiği kırığının yaygın belirtileri:

  • Omuz bölgesinin aşağı ya da öne doğru düşmesi
  • Kolu kaldırırken artan ağrı ve zorlanma
  • Kol ya da köprücük kemiğinin üzerine basıldığında ağrı hissedilmesi
  • Köprücük kemiği üzerinde küçük bir çıkıntı oluşması olarak sıralanabilir.

Köprücük Kemiği Kırığı Nasıl Anlaşılır?

Köprücük kemiği kırığı tanısı uzman bir ortopedist tarafından konulabilir. Genellikle röntgen görüntülemeleri, köprücük kemiğindeki hasarın anlaşılması için yeterlidir. Bu noktada bölgedeki damar ve sinirlerde yaralanma olup olmadığının da araştırılması gerekir. Kırığın durumuna ve derecesine göre uygun tedavi planı yapılabilir. Ankara köprücük kemiği kırığı tanı ve tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Köprücük Kemiği Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köprücük kemiği tedavisi genellikle konservatif (cerrahi olmayan) yöntemlerle tedavi edilir. Ancak;

  • Kırık ile birlikte damar-sinirlerde hasar olması
  • Kemiğin dış ucunda kırık ve bağlarda yırtık olması
  • Kırık uçlarında aşırı bir ayrışma olması
  • Klavikula kırığı ile birlikte kürek kemiği kırığı olması gibi durumlarda cerrahi tedavi de tercih edilmektedir.

Ameliyatsız Köprücük Kemiği Kırıkları Ankara Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köprücük kemiği kırıklarının ameliyatsız tedavilerinde kol askıları, bandajlar ya da “8 askısı” tercih edilebilir. 8 bandajında amaç; omuzun geride tutulması ve köprücük kemiğinin doğru şekilde kaynamasıdır. Konservatif yani ameliyatsız tedavilerle %95 oranında başarılı sonuçlar alınabilir. Ameliyat ile yapılan köprücük kemiği tedavilerinde kemiğin kaynamama olasılığı daha fazladır. Kırığın derecesine ve yapısına göre değişmekle birlikte 6 – 8 hafta süre içerisinde tedavi tamamlanır. Konservatif tedavilerin dezavantajı ise köprücük kemiğinin üzerinde ufak bir çıkıntıya neden olmasıdır.

Köprücük Kemiği Kırıkları Ankara Tedavisi

Köprücük kemiği kırıkları, özellikle sporcularda sık görülen bir rahatsızlıktır. Düşme ya da darbeler sonucunda kırıklar oluşabilir. Klavikula kırıkları, hem köprücük kemiğinin bütünlüğünü hem de kolun hareketlerini etkiler. Bu nedenle tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara, fonksiyon kayıplarına neden olabilir. Köprücük kemiği kırığı tedavisinde en doğru yönteme ise uzman bir ortopedi uzmanı karar verebilir. Doğru yöntemle tedavi edilmediği zaman iyileşebilecek kırık vakalarında bile ciddi yaralanmalar, damar-sinir hasarları ortaya çıkabilmektedir. Ankara köprücük kemiği kırığı ve tedavisi için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’in kliniği ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?