Omuz Çıkıkları

Omuz Çıkıkları Ankara

Omuz çıkığı tedavisi, genellikle cerrahi olmayan yöntemlerle yapılan ancak gerekli durumlarda cerrahi ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Omuz eklemi, vücudumuzdaki en hareketli eklemlerden biridir. Bu nedenle travma ve çıkıklara daha açıktır. Omuz çıkığı olan bir hastada, omuz hareketlerini yapmak mümkün değildir. Eklem hareket ettirildiğinde yoğun bir acı hissedilir. Bu nedenle günlük yaşam kalitesi ciddi şekilde düşer. Omuz çıkıkları Ankara tedavisi genellikle basit olsa da zaman kaybetmeden kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Ankara omuz çıkıkları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Omuz Çıkıkları Ankara Nedir?

Sağlıklı bir omuzda, kol kemiği omuzdaki bir soketin içerisine yerleşmiş durumdadır. Eklem bu hâldeyken birçok yöne hareket edebilir. Omuz eklemi, vücudumuzun en hareketli bölgelerinden biridir. Bu nedenle çıkık ve yaralanmalara da oldukça açıktır. Omuz çıkığının en çok rastlanan türü; “antero” olarak da bilinen, öne çıkıklardır.

Omuz Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Omuz çıkığı, genellikle şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Hastalar kollarını hareket ettirmekte zorluk çekerler. Eklemde bir boşluk hissi oluşabilir. Omuz çıkığı belirtileri;

  • Kolu hareket ettirememe
  • Kolu hareket ettirmeye çalışırken şiddetli ağrı ve acı hissetme
  • Omuz şeklinin bozulması
  • Omuz bölgesinde şişlik
  • Kollarda uyuşma ve karıncalanma olarak sıralanabilir.

Omuz Çıkığı Tanısı Nasıl Konur?

Omuz çıkıkları genellikle doktorun elle muayenesi sırasında kolayca anlaşılabilir. Ancak kesin tanı için röntgen ve MR tanısı istenebilir. Böylece çıkığın şiddeti ve durumu net bir şekilde değerlendirilebilir. Bu doğrultuda cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi planlanabilir.

Omuz Çıkığı Oturtma Nasıl Olur?

Omuz çıkığı şüphesi olan bir hastada mutlaka doktor tarafından ön muayenenin yapılması gerekir. Birçok kişi çıkıktan şüphelendiği anda kolu hareket ettirerek, eklemi yerine oturtmaya çalışır. Ancak bu davranış ciddi kas, bağ ve sinir hasarlarına yol açabilir. Bu nedenle omuz çıkığı durumunda yapılması gereken ilk şey; doktora başvurmaktır. Omuz çıkığı tedavisinde hem cerrahi hem de cerrahi olmayan tedaviler uygulanabilir. Uzman bir doktor, yaptığı birkaç manevra ve redüksiyon sayesinde çıkık eklemi yerine oturtabilir.

Omuz Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?

Omuz çıkığı yerine oturtulduktan sonra rehabilitasyon süreci başlar. Böylece kolun maksimum hareket kabiliyetini yeniden kazanması amaçlanır. Birçok omuz çıkığı vakası, ameliyat olmadan tedavi edilebilir. Ancak çıkığın durumuna ve tekrarlama sıklığına göre ameliyat gerektiren durumlar da olabilir. Omuz çıkığı ameliyatları, artroskopik cerrahi ile yapılır. Kapalı bir cerrahi yöntemi olan artroskopi sayesinde omuz eklemi yeniden sağlıklı hareket kabiliyetine kavuşabilir.

Omuz Çıkığı Egzersizleri Nelerdir?

Rehabilitasyon sürecinde omuz çıkığı bandajı, atel ve omuzluklar ile kolun bir süre hareketsiz hâle getirilmesi amaçlanır. Kol yeniden hareket ettirilmeye başlandığında ise omuz kaslarını güçlendirecek egzersizlere ağırlık verilir. Genellikle basit, hastanın evde de uygulayabileceği egzersizler yapılır. Bu süreçte yapılacak egzersizler ise hastaya özel olarak planlanmaktadır.

Omuz çıkığı tedavisi tamamlandığında, sağlıklı bir şekilde spor yaşamına devam edilebilir.

Omuz Çıkığı Tekrarlar Mı? Bankart Lezyonu Nedir?

Omuz çıkıkları tekrarlayabilir. Özellikle 20 yaş altı hastalarımızda omuz çıkığının tekrarlama olasılığı yüksektir. Tekrarlayan omuz çıkıklarının en önemli nedeni ise “Bankart lezyonu” olarak adlandırılan rahatsızlıktır.

Bankart lezyonu; glenoid olarak adlandırılan, tabağa benzer yapının etrafındaki dokuların zedelenmesidir. Kemik zedelenmesi ile birlikte görülen Bankart lezyonu vakalarında tekrarlayan çıkık oluşma riski çok yüksektir.

Omuz Çıkığı Nasıl Önlenir?

Omuz çıkığı, özellikle spor yapanlarda ya da beden gücü ile çalışan kişilerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Omuz çıkığını önlemek için;

  • Düşme ve kazalara karşı dikkatli olmak
  • Omuz eklemini güçlendirmek
  • Spor esnasında omuzu korumaya özen gösterme; gerekirse omuz eklemini koruyan kıyafetlerden destek almak oldukça önemlidir.

Özellikle omuz çıkığı yaşamış kişilerin rehabilitasyon ve egzersiz sürecine önem vermesi gerekir. Tedavi süreci sağlıklı bir şekilde tamamlanmazsa, yeniden çıkık olma riski de yüksektir.

Omuz Çıkıkları Ankara Tedavisi

Omuz çıkığı, tedavi edilmediğinde hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürür. Daha ciddi ortopedik sorunlara da zemin hazırlayabilir. Omuz çıkığını oturtmak için yapılan her deneyimsiz hamle ise ekleme daha çok zarar verir. Bu nedenle omuz çıkığının uzman bir hekim tarafından tedavi edilmesi, eklem sağlığı için en doğrusu olacaktır. Ankara omuz çıkığı tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizi arayabilir, randevu alabilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?