Menisküs Nakli

Menisküs Nakli

Menisküs; dizin iç ve dış kısmında bulunan, C şeklindeki yapılardır. Menisküs nakli Ankara ise sentetik ya da kadavradan alınan menisküs yapılarının, hasarlı dize nakledilmesidir.

Menisküs nakli, ilerlemiş menisküs yırtığı vakalarında en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle dizde hiç menisküs dokusu olmaması durumunda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Günümüzde oldukça az hekim tarafından yapılan bir işlemdir. Bu nedenle operasyonun başarısında ortopedistin bu alandaki bilgi ve deneyimi oldukça önemlidir. Ankara menisküs nakli ve fiyatları için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilir; detaylı bilgi alabilirsiniz.

Menisküs Nedir? Ne İşe Yarar?

Menisküs, diz sağlığı için oldukça önemli olan, kıkırdağa benzer bir yapıdır. Dizin hem iç hem de dış kısmında bulunur. C şeklinde olan bu yapı, dizin sağlıklı bir şekilde hareket edebilmesini sağlar. Diz eklemlerindeki stabiliteyi artırır. Eklem sıvısının tüm eklemlere ulaşmasını sağlar. Uyluk ve kaval kemikleri arasındaki uyumu artırır. Kısaca dizde süspansiyon görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle menisküs yaralanmalarında zamanında müdahale oldukça önemlidir. Menisküs yırtıkları tedavi edilmediğinde, tedavi daha komplike bir hâl alabilir ve menisküs nakli gerekebilir.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Sporcu yaralanmaları sınıfında değerlendirebileceğimiz menisküs yırtıkları, dizde sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Genellikle travma sonucu oluşur. Özellikle futbol, basketbol ve kayak gibi sporlarla uğraşan kişilerde görülür.

Bununla birlikte yıllar içerisinde de menisküs esnekliğini kaybedebilir ve dejenere olabilir. Bu nedenle çok daha kolay yırtılabilir, hasar görebilirler. Menisküs yırtığında farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Ancak bu tedaviler zamanında uygulanmazsa, yırtık ilerler ve kireçlenmeye neden olabilir. İlerlemiş yırtıklarda dizin işlevini korumak için tercih edilebilecek yöntemlerden biri de menisküs naklidir.

Menisküs Nakli Ankara Nedir?

Menisküs nakli; menisküsün çıkarılması gereken durumlarda, dizin hareket kabiliyetini yitirmemesi için yapılan, cerrahi bir işlemdir. Amaç; kadavradan alınan ya da sentetik menisküsün hasarlı dize nakledilmesidir. Menisküs nakli, diğer organ nakillerine göre oldukça avantajlıdır. Çünkü dokular çok kolay uyum sağlar ve ameliyatın başarılı sonuç verme olasılığı oldukça yüksektir.

Ankara Menisküs Nakli Nasıl Yapılır?

Menisküs nakli ameliyatlarının mutlaka bu alanda uzman bir ortopedist tarafından yapılması gerekir. Çünkü menisküs nakli, ileri düzey cerrahi altyapı gerektiren bir işlemdir. Ankara menisküs nakli hakkında tüm sorularınız için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Menisküs nakli, genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle hastalarımız uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Menisküs nakli artroskopi yani tamamen kapalı ameliyat tekniği ile yapılır. Gerekli durumlarda ise artroskopi yardımlı açık cerrahi tercih edilebilir.

Ankara Menisküs Nakli Ameliyatında Kullanılacak Yöntem Nasıl Seçilir?

Menisküs naklinde tercih edilecek cerrahi yöntemi nakledilecek menisküsün durumu belirler. Nakledilen menisküs kemikli ya da kemiksiz olabilir. Bu da cerrahi sürecinde belirleyicidir. Artroskopi yardımlı yapılan menisküs ameliyatlarında diz bölgesine yaklaşık 3 cm’lik, mini bir kesi yapılması gerekebilir.

Sentetik Menisküs ile Kadavradan Alınan Menisküsün Farkı Nedir?

Bu noktada belirleyici olan hastanın ihtiyaçlarıdır. Eğer dizde hiç menisküs dokusu yoksa, kadavradan menisküs nakli daha uygun bir tercih olabilir. Hasta gerekli kriterlere uygun ise ve dizde sağlam menisküs dokuları da varsa, sentetik menisküs (yapay menisküs) nakli tercih edilebilir.

Ankara Menisküs Nakli Kesin Tedavi Midir?

Özellikle menisküs dokusu olmayan hastalar için menisküs nakli tek tedavi seçeneğidir. Menisküs naklinde risk diğer nakil işlemlerine göre çok daha azdır. Elde edilen sonuçlar ise hastanın yaşam kalitesini uzun süre artırmaktadır. Nakil işleminin bir diğer avantajı da protez gibi tedavi yöntemlerine göre daha uzun ömürlü sonuçlar vermesidir.

Menisküs Naklinden Sonra Spor Yapılabilir Mi?

Menisküs naklinden sonra dizin eski performansını gösterebilmesi için özenli bir fizik tedavi süreci gerekir. Fizik tedavi sürecinden sonra hastanın genel durumuna göre spor için gerekli yönlendirme yapılır. Bazı hastalarımız hiçbir kısıtlama olmadan spor yaşamlarına dönebilir. Bazı hastalarımızda ise çeşitli kısıtlamalar söz konusu olabilir.

Menisküs Nakli Ankara

Menisküs nakli, menisküs rahatsızlığına kesin çözüm sunan, günümüzün modern tedavi yöntemlerinden biridir. Bu noktada işlemi yapan doktorun ihtiyaçlarınızı doğru analiz etmesi, uygun hastayı ve tedavi yöntemini belirlemesi de oldukça önemlidir. Doğru hastaya uygulandığında, menisküs nakli sayesinde günlük yaşam kalitesi artmakta, diz ekleminin hareket kabiliyeti ve sağlığı korunmaktadır. Ankara menisküs nakli hakkındaki tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilirsiniz.

    Bilgi Al
    👋 Merhaba,
    bilgi almak ister misiniz?