Diz Artroskopisi

Diz Artroskopisi Ankara

Artroskopi; ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir kapalı cerrahi yöntemidir. Diz artroskopisi Ankara dizdeki ortopedik rahatsızlıkların tedavisi amacıyla yapılan kapalı cerrahi işlemlerdir. Özellikle menisküs yırtığı ve çapraz bağ zedelenmesi gibi rahatsızlıklarda oldukça sık kullanılır.

Diz artroskopisinde, “artroskop” adı verilen, özel kameralar kullanılır. Mikro boyutlarda olan bu kameralar sayesinde eklem içerisi tüm detaylarıyla görüntülenebilir. Böylece büyük ameliyat kesilerine gerek olmadan, daha konforlu bir şekilde cerrahi işlem yapılabilir.

Diz artroskopisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Diz Artroskopisi Ankara ile Hangi Tedaviler Yapılabilir?

Diz artroskopisi, cerrahi gerektiren birçok diz rahatsızlığında uygulanabilir. Diz artroskopisi ile;

 • Menisküs yırtıklarının onarılması ya da menisküsün çıkarılması
 • Ön ve arka çapraz bağ yırtıklarının tedavisi
 • Eklem kıkırdağı sorunlarının tedavisi
 • Eklem içi biyopsi alınması
 • Eklem kistlerinin ve iyi huylu tümörlerin çıkarılması
 • Eklem kırıklarının tedavisi
 • Eklem sıvısının boşaltılması
 • Kronik eklem ağrısı ve sertliği tedavisi
 • Tekrarlayan diz kapağı çıkığının tedavisi
 • Travma sonrası oluşan hareket kısıtlamalarının açılması
 • Kıkırdak-kemik nakli yapılabilir.

Gerekli durumlarda yukarıdaki tedavilerde artroskopi destekli açık cerrahi yöntemler de kullanılabilir. Artroskopi aynı zamanda sadece tanı amacıyla da uygulanabilecek bir işlemdir.

Ankara Diz Artroskopisi Ne Zaman Yapılır?

Artroskopi öncesinde detaylı görüntüleme yöntemleri ve gerekli tetkiklerle tanı konulur. Dizdeki rahatsızlık tanı aldıktan sonra derecesi ve tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bazı durumlarda ise nedeni tam olarak bilinemeyen ya da detaylı olarak incelenmesi gereken hastalıkların tanısında artroskopi kullanılabilir. Geçmişte sadece tanı süreçlerinde kullanılan artroskopi, günümüzde pek çok diz rahatsızlığının başlıca tedavi yöntemi hâline gelmiştir.

Ankara Diz Artroskopisi Nasıl Yapılır?

Diz artroskopisi, anestezi altında yapılan bir işlemdir. Yapılacak tedaviye göre lokal, genel anestezi ya da sedasyon kullanılabilir. Tercih edilen anestezi yöntemi ne olursa olsun hastalarımız uygulama sırasında hiçbir acı hissetmeyecektir.

Artroskopi yapılırken artroskop adı verilen, küçük kameralar kullanılır. Dize 2 – 3 tane ince kesi yapılır. Bu kesilerin birinden artroskop sokulur. Artroskop uygulama yapılacak bölgeyi yüksek kalite görüntüyle ekrana yansıtır. Bu esnada diğer kesilerden cerrahi işlem yapılır. Uygulama sırasında eklemlerin net bir şekilde görüntülenmesi için dize özel bir sıvı enjekte edilir. Uygulama tamamlandığında ise sıvı boşaltılır ve kesilere dikiş atılarak işlem tamamlanır.

Diz Artroskopisi Ankara Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Artroskopik cerrahi, açık cerrahiye göre konforlu bir uygulamadır diyebiliriz. Ameliyat sırasında büyük cerrahi kesiler yapılmadığı için hastalarımız kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilirler.

Uygulama sonrasında bölgede bir miktar ödem ve morluklar olabilir. Ödemin azalması için düzenli olarak soğuk kompres yapılması tavsiye edilir. Hastanın bir süre bacağını yüksekte tutması istenir. Tedavi edilen diz rahatsızlığına göre ameliyat sonrası süreç farklı olabilir. Bu noktada gerekli bilgi doktorunuz tarafından verilecektir. Ankara artroskopi ve sonrası ile ilgili tüm sorularınız için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Artroskopi sonrasında hastalarımız genellikle 1 gece hastanede yatarlar. Lokal anestezi ya da sedasyon ile yapılan uygulamalarda aynı gün içerisinde taburcu olmak bile mümkündür. Dokular iyileşmeye başladığında ise fizik tedavi ile kasların açılması, hareket kabiliyetinin artırılması gerekir.

Diz Artroskopisi Riskli Midir?

Diz artroskopisinde komplikasyon riski düşüktür. Ancak doktorun uzmanlığı önemlidir. Uzman bir ortopedist tarafından yapılan artroskopi ameliyatlarında kas, sinir ve bağ dokuların zarar görme ihtimali oldukça azdır. Bunun dışında, tüm cerrahi uygulamalarda anesteziden kaynaklanan bazı riskler olabilir. Bu riskleri minimuma indirmek için ameliyat öncesinde hasta ile görüşülür ve detaylı hasta öyküsü kaydedilir.

Ankara Diz Artroskopisi

Artroskopi, özellikle diz rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça sık kullanılan bir cerrahi tedavi yöntemidir. Açık ameliyata göre çok daha konforludur. Hastalarımız daha kısa sürede ayaklanabilir, yürüyebilir ve günlük yaşamlarına dönebilirler. Aynı zamanda yapılan kesiler küçük olduğu için ağrı ve ödem şikâyeti de daha az olmaktadır. Ankara diz artroskopisi ve diğer artroskopi uygulamaları hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizi arayabilir; Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

 
Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?