Dirsek Kırıkları

Dirsek Kırıkları Ankara

Dirsek kırıkları Ankara, genellikle eklem içi kırıklardır. Bu nedenle tedavisi de oldukça zordur ve uzmanlık ister. Dirsek kırıkları, neden olduğu yoğun ağrı ve hareket kısıtlaması nedeniyle kişinin günlük yaşamını büyük ölçüde kısıtlar. Doğru tedavi edilmezse, dirsek ekleminde kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle kırığın yapısının doğru değerlendirilmesi ve kişinin doğru yönlendirilmesi oldukça önemlidir.

Ankara dirsek kırıkları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Dirsek Ekleminin Yapısı Nasıldır?

Dirsek; kol kemiklerini birleştiren ve ön kolun sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlayan eklemdir. Üst kol kemiği (humerus) ile ön kol kemikleri (ulna ve radius) arasında bulunur. Aynı zamanda elin rotasyon hareketlerini de sağlar.

Dirsek Kırıkları Ankara (Olekranon Kırığı) Nedir?

Tıp dilinde “olekranon” olarak adlandırılan bölge, dirsek büküldüğünde arka kısımda beliren kemik çıkıntısıdır. Sivri ve belirgin olan bu yapı, düşme ve çarpmalar sonucunda yaralanabilir. Özellikle dirseğin üzerine düşülmesi ya da şiddetli darbeler sonucunda kırılabilir. Bu kırıklara “olekranon kırığı” denmektedir.

Dirsek kırıkları sadece olekranon kırığı olarak meydana gelmeyebilir. Birçok farklı dirsek kırığı türü vardır. Özellikle humerus’un alt uç bölgesinde ve radius başında sık görülür.

Dirsek Kırıkları Ankara Belirtileri Nelerdir?

Dirsek kırıkları genellikle şiddetli ağrı ve kolu hareket ettirememe şikâyetleri ile kendini gösterir. Kırıklar basit ya da parçalı olabilir. Kırığın türü ağrının şiddetini de etkileyebilir. Bu nedenle bazı kişiler kırığı daha geç fark edebilir. Dirsek kırığı belirtileri:

  • Çarpma, düşme ya da darbe sonrasında dirsekte şiddetli ağrı olması
  • Şişme
  • Morarma
  • Dirseğe dokununca hassasiyet oluşması
  • Dirseği oynatırken acı hissedilmesi
  • Parmaklarda uyuşma hissi
  • Dirseği tam olarak açamama

Ankara Dirsek Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dirsek kırıkları, genellikle cerrahi ile tedavi edilir. İlk müdahalede ağrı kesiciler atel ve bandajlar kullanılabilir. Dirsek içi kırıklarının büyük çoğunluğu eklem içi kırıklar olduğu için en başarılı sonuçlar cerrahi ile alınmaktadır. Ankara dirsek kırığı ameliyatlarında metal çubuklar (Korshner telleri ) , plak  ve vidalar kullanılarak, eklemin yeniden sağlıklı hâle getirilmesi sağlanmaktadır.

Dirsek Eklemi Kırıklarının Tedavisi Neden Zordur?

Dirsek ekleminin çevresinde birçok tendon, kas, damar ve sinir yapısı bulunur. Eklemin 3 boyutlu yapıda olması ve cerrahi ile bölgeye erişmenin zor olması nedeniyle dirsek kırığı ameliyatları da uzmanlık istemektedir. Dirsek eklemi, aynı zamanda cilt örtüsü en zayıf olan eklemlerimizden biridir. Bu nedenle cerrahi sırasında bu yapıların hasar görme riski de bulunmaktadır. Bu risk, eklem sağlığı için ciddi bir risk olsa da ortopedi uzmanı alanında uzman ve deneyimli olduğu sürece güvenle dirsek ameliyatları yapılabilir. Ankara dirsek eklemi ve tedavisi için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Dirsek Kırığı Ameliyatlarından Sonra Fizik Tedavi Gerekli Mi?

Dirsek kırığı ameliyatlarından sonra en kısa sürede eklemin hareket ettirilmesi gerekir. Bu nedenle zaman kaybetmeden, egzersizlere başlamak gerekir. Dirseğin yeniden hareket kabiliyetini kazanması için bölgedeki kas ve tendonların güçlendirilmesi çok önemlidir. Fizik tedavi uygulamaları sayesinde kişinin yaşına ve ihtiyaçlarına uygun bir egzersiz planı yapılabilir. Böylece dirseğe tam açıklık kazandırılır ve tedaviden tam anlamıyla verim alınabilir.

Dirsek Kırığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Dirsek kırıklarında tedavi süresi kişinin yaşına ve alışkanlıklarına göre değişebilir. Özellikle şeker hastalığı, sigara tüketimi, kemik erimesi gibi faktörler kemiklerin iyileşme hızını ciddi oranda düşürmektedir. Bu nedenle hastalarımızın ameliyat sonrasında sigara kullanmaması ve yaşam-beslenme alışkanlıklarına özen göstermesi tavsiye edilir. Genel anlamda söyleyecek olursak; 2 – 6 ay arasında tamamen iyileşme sağlanabilir.

Ankara Dirsek Kırığı Tedavisi

Dirsek kırıkları, doğru yöntemle tedavi edilmediğinde kişinin eklem sağlığını ciddi anlamda riske atabilir. Bu nedenle hem zamanında müdahale edilmesi hem de profesyonel bir cerrahi süreci oldukça önemlidir. Zamanında ve uygun yöntemlerle yapılan cerrahi müdahale sayesinde kırık tamamen iyileşebilir ve kişi sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilir. Ankara dirsek kırıkları ve tedavisi için kliniğimizi arayabilir, randevu alabilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?