Kıkırdak Tedavisi

Kıkırdak Tedavisi Ankara

Kıkırdak; eklemin yük taşımasını sağlayan ve bulunduğu eklemin sağlıklı hareket etmesine yardımcı olan, dayanıklı bir dokudur. Kemiklerin arasında bir yastık görevi görür. Kıkırdağın hasar görmesi sonucu eklemde sürtünmeye bağlı kireçlenme sorunu ortaya çıkabilir. Kıkırdak hasarları, genellikle travmalara bağlı oluşur. Tedavi sürecinde ise farklı yaklaşımlar izlenebilir. Günümüzde kıkırdak tedavilerinde en sık kullanılan yöntemler; mikrokırık, mozaikplasti ve kıkırdak naklidir. Kıkırdak tedavisi Ankara hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’den randevu alabilirsiniz.

Kıkırdak Yaralanması Neden Olur?

Kıkırdak hasarları pek çok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Özellikle yaşlanma sürecinde kemik ve kıkırdak dokuları giderek zayıflar. Zamanla yumuşayıp, saçaklanabilir. Ayrıca travmalar, spor kazaları, darbeler ve çıkıklar da kıkırdak hasarına neden olabilir.

Kıkırdak yaralanmaları genellikle diz ekleminde görülür. Dizdeki kıkırdak hasarlarına menisküs yırtığı, ön çapraz bağ yırtıkları da eşlik edebilir.

Kıkırdak Yaralanmasının Belirtileri Nelerdir?

Kıkırdak hasarlarının başlıca belirtisi ağrıdır. Yaralanma sırasında eklem sıvısı artışı olursa, eklemlerde şişme de olabilir. Ağrı şikâyetine ek olarak eklemde;

  • Şişme
  • Takılma
  • Sıkışma
  • Kitlenme
  • Eklem faresi adı verilen parçanın eklem içerisinde hissedilmesi gibi belirtilere yol açabilir.

Kıkırdak hasarları, eklemdeki yük dağılımının dengesizleşmesine neden olur. Zaman içerisinde artroz yani kireçlenmeye neden olacağı için eklem sağlığını ciddi şekilde riske atar. Bu nedenle uygun yöntemle, zamanında tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Ankara Kıkırdak Yaralanması Nasıl Tedavi Edilir?

Kıkırdak yaralanmalarının tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilir:

  • Eğer kıkırdak yaralanması 1 cm2’den küçükse düzenli takip ile hasarın ilerleyip ilerlemediği takip edilebilir.
  • 1 cm’den büyük olan ve kişinin günlük yaşam kalitesini düşüren kıkırdak hasarlarında ise uygun yöntemle tedavi gerekir.
  • Kıkırdak hasarı cerrahi gerektirmiyorsa; glukozamin desteği, ağrı kesiciler, fizik tedavi gibi yöntemler denenebilir.

Ankara Kıkırdak Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Cerrahi ile tedavi edilecek kıkırdak yaralanmalarında da farklı yöntemler tercih edilebilmektedir:

Mikrokırık

Genellikle 3 cm2’den küçük kıkırdak yaralanmalarında tercih edilen cerrahi yöntemdir. Mikrokırık ile yapılan ameliyatlarda, hasarlı bölgedeki kıkırdak artıkları temizlenir. Sonrasında kemiğe küçük aralıklarla delikler açılır. Bu delikler kök hücrelerin kıkırdağa ulaşması için bir yol olarak da düşünülebilir.

Kök hücreler, kıkırdak benzeri yapılara dönüşme özelliğine sahiptir. Bu nedenle hasarlı bölgedeki dokuları taklit ederek, bölgenin iyileşmesini sağlayabilirler. Günümüzde kök hücrelerin hasarlı bölgeye tutunma olasılığını artırmak için matriks adı verilen özel implantlar da kullanılmaktadır.

Mikrokırık ile kıkırdak tedavisinin avantajları nelerdir?

Mikrokırık yöntemi, görece pratik ve hesaplı bir işlemdir diyebiliriz. Küçük çaplı kıkırdak hasarlarında oldukça efektif ve başarılı çözümler sunmaktadır. Bununla birlikte kök hücrelerin oluşturduğu kıkırdak dokusu, gerçek bir kıkırdaktan farklıdır. Bu nedenle ömür boyunca kıkırdak gibi işlev görmesi beklenmez.

Mozaikplasti

Eklemin yük taşımayan bölgesinden alınan dokuların, yük binen kısımdaki bölgeye transfer edilmesidir. Genellikle 4 cm2’den küçük kıkırdak hasarlarını tedavi etmek için yapılır. En sık uygulandığı bölge; diz ve ayak bileğidir.

Mozaikplasti ile kıkırdak tedavisinin avantajları nelerdir?

Mozaikplasti ile kıkırdak tedavisinin en büyük avantajı; kişinin kendisinden alınan dokularla tedavi sağlanmasıdır. Bu nedenle normal kıkırdağın yapısında olan dokular, orijinal hâliyle transfer edilebilir. Ancak işlem için belli miktarda doku alınabilmektedir. Bu nedenle ileri derece kıkırdak hasarlarının tedavisi mümkün olmamaktadır.

Kıkırdak Nakli

Kişinin kedi ekleminden ya da kadavradan alınan kıkırdak dokusu ile yapılabilir. Kıkırdak nakli sayesinde mozaikplasti ile alınamayan, büyük çaplı dokular çıkarılabilir. Tedavide başarı oranı oldukça yüksektir. (Yaklaşık %80 – 90).

Kıkırdak Tedavisi Ankara Fiyatları

Kıkırdak tedavisinde; hasarın türü, şiddeti, hastanın şikâyetleri gibi pek çok değişken dikkate alınır. Duruma göre cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemler tercih edilebilir. Bu süreçte kişinin ihtiyaçlarına göre kıkırdak tedavisi fiyatları değişebilir. Ya da tercih edilen cerrahi türü tedavi fiyatlarını değiştirebilir. Ankara kıkırdak tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?