Aşil Tendonu Tedavisi

Aşil Tendonu Tedavisi Ankara

Aşil tendonu; ayak bileğinin arkasından baldır kaslarına kadar uzanan, vücudun en büyük ve en güçlü tendonudur. Aşil tendonu çeşitli nedenlerle zorlandığında “aşil tendiniti” dediğimiz iltihaplanmaya neden olabilir. Ya da aşil tendonu kopabilir. Aşil tendonu rahatsızlıkları genellikle futbol, basketbol gibi sporlarla uğraşan kişilerde görülür. Tendon oldukça güçlü olmasına rağmen aşırı yüklenme sonucu kolayca hasar görebilir. Aşil tendonu tedavisi Ankara işleminde istirahat, ağrı kesici ilaçların kullanımı, alçı ve cerrahi gibi birçok yöntem tercih edilebilir. Bu noktada hastanın yaşına, aktifliğine ve tendon hasarının türüne göre karar vermek en doğrusu olacaktır.

Ankara aşil tendonu tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Aşil Tendonu Nedir? Neden Ağrır?

Aşil tendonu; bileğin arka kısmında yer alan ve baldır kaslarına kadar uzanan bir yapıdır. Aynı zamanda ayak bileğinin hareket etmesini sağlayan, vücudumuzdaki en önemli tendonlardan biridir. Tendonlar kaslarla birlikte çalışarak, eklemlerin sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlarlar. Bu nedenle tendon kopması ya da iltihaplanması durumunda eklemin hareketleri kısıtlanır. Kişinin yaşam kalitesi ciddi şekilde düşer; yoğun ağrılara ve eklemde boşluk hissine neden olabilir.

Aşil Tendonu Hastalıkları Nelerdir?

Aşil tendonunda en sık görülen rahatsızlıklar “aşil tendonu kopması” ve “aşil tendiniti”dir. Her iki rahatsızlık da tendonun aşırı zorlanması sonucu oluşur. Aşil tendiniti vakalarında genellikle istirahat ve ağrı kesici kullanımı tercih edilirken; kopmalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Aşil Kopması, Aşil Tendonu Kopması Belirtileri Nelerdir?

Aşil tendonu kopması, ayak bileği ekleminin farklı bölgelerinde görülebilir. Genellikle “kalkaneus” dediğimiz, tendonun topuk kemiğine yapıştığı yerin üst kısmında olur. Nadiren ise tendonun topuk kemiğine yapıştığı bölgede görülür. Aşil tendonu kopması belirtileri;

 • Ayak bileğinde oluşan ani ağrı
 • Alt bacakta bir şeyin kopmasına benzer bir his oluşması, bıçak saplanmasına benzer ağrı
 • Topuk yere değmesine rağmen yürüyememe
 • Adım atıldığında topuğun üst kısmında ağrı olması
 • Yırtık olan bölgede boşluk hissi oluşması
 • Ayak bileği hareketlerinin sınırlanması

Aşil Tendonu Kopması Nasıl Anlaşılır? Tanı Nasıl Konulur?

Aşil tendonu kopmasında “Thompson Testi” olarak adlandırılan yöntemden faydalanılır. Hasta yüz üstü yatırılır ve baldır bölgesi elle sıkılır. Eğer ayak bileği sıkıştırma etkisiyle hareket etmiyorsa, aşil tendonu kopmasından şüphe edilebilir. Bu kontrol mutlaka uzman bir ortopedist tarafından yapılmalıdır. Yapılan fiziki muayene sonrasında MR ve röntgen görüntülemeleri ile kesin tanı konulur.

Ankara Aşil Tendonu Kopması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşil tendonu kopması tedavisinde konservatif (cerrahi dışı) ve cerrahi yöntemler tercih edilebilir. Bu noktada hastanın yaşı, günlük aktivite durumu ve yırtığın konumu dikkate alınır:

 • İleri yaştaki, ek hastalığı olan (kalp, tansiyon, şeker vb.) hastalarımızda ameliyatsız aşil tendonu tedavisi yapılabilir. Bu hasta grubunda günlük hareket sıklığı da az olduğu için cerrahi olmadan da etkin sonuçlar alınabilir.
 • Genç, spor yapan ve günlük hareket yoğunluğu fazla olan hastalarımızda ise en etkili tedavi yöntemi cerrahidir. Özellikle spor yapanlarda ve sporcularda, eklemin sağlıklı bir şekilde hareket edebilmesi için cerrahi yöntemler tercih edilmektedir.

Aşil kopmasının üzerinden 2 – 3 hafta geçtikten sonra yapılan konservatif tedavilerle sonuç almak mümkün olmayabilir. Bu nedenle ayak bileği ekleminde kopma hissi ve ağrı hisseden kişilerin zaman kaybetmeden bir ortopediste muayene olması gerekir. Ankara aşil tendonu kopması ve tedavisi için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Aşil Tendiniti Nedir?

Aşil tendiniti, aşil tendonunda en sık görülen rahatsızlıkların başında gelir. Özellikle tendonu aşırı zorlayan hareketlerden, antrenmanlardan sonra görülür. Aşil tendiniti; aşil tendonunun iltihaplanması olarak tanımlanabilir.

Aşil Tendiniti Neden Olur?

Aşil tendiniti bir yaralanma olarak düşünülmemelidir. Temelde, tendon zorlandığı ve yorulduğu için ortaya çıkar. Aşil tendinitinin yaygın nedenleri;

 • Tendonun aşırı kullanımı
 • Yoğun egzersizler
 • Yanlış ayakkabı kullanımı, topuklu ayakkabıların sık kullanılması
 • Aşırı kilo
 • Yanlış antrenman programları (ısınmadan egzersize başlama, engebeli alanlarda spor yapma vb.)
 • Yapısal faktörler (Özellikle diyabetli hastalar, ayak kavisi yüksek olan hastalar, hemodiyaliz hastaları, bacak eşitsizliği olan hastalar risk altındadır.)

Aşil Tendiniti Belirtileri Nelerdir?

 • Egzersizle birlikte artan ağrı
 • Sabahları ayak bileğinin arkasında hissedilen ağrı ve sertlik hissi
 • Ayak bileğinin arka kısmında şişlik ve kalınlaşma oluşması

Ankara Aşil Tendiniti Tedavisi Nasıl Olur?

Aşil tendiniti tedavisinde genellikle fizik tedavi ve istirahat tercih edilir. Akut dönemde bol istirahat ve soğuk uygulaması ile tendon rahatlatılır. Sonrasında ise egzersiz ile tendonun hareket gücünü yeniden kazanması, ağrıların azalması hedeflenir.  Aşil tendiniti için yapılan egzersiz programları, ayak bileği eklemini güçlendiren hareketleri ve aşil germe egzersizlerini içerir. Bu süreçte hastaya uygun ayakkabıların belirlenmesi ve ortez kullanımı da iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Ankara aşil tendonu tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’den randevu alabilirsiniz.

Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?