Donuk Omuz Sendromu

Donuk Omuz Sendromu Ankara

Donuk omuz sendromu Ankara; omuzda ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olan bir hastalıktır. Genellikle sinsi bir şekilde ilerler ve kadınlarda görülür. Nedenleri ise kesin olarak bilinmemektedir. Ancak şeker hastalığının en büyük risk faktörlerinden biri olduğu bilinmektedir.

Donuk omuz sendromu bazı hastalarımızda zamanla, kendiliğinden geçebilir. Ancak hastalarımızın yaşam kalitesinin yükselmesi için tıbbî tedavi tercih edilmektedir. Yazımızın devamında donuk omuz sendromu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara donuk omuz tedavisi için ise Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

Donuk Omuz Sendromu Ankara Nedir?

Tıp dilinde “adesiv kapsülit” olarak bilinen donuk omuz sendromu ilerleyici bir omuz rahatsızlığıdır. Temel nedeni; omuz kapsülünün darlaşmasıdır. Omuz kapsülü, omuz eklemini saran ve bağ yapısından oluşan bir kılıf niteliğindedir. Kalın ve kısa hâle gelen bu dokular, omzun sağlıklı hareketini engeller. Donuk omuz sendromu genellikle tek omuzda görülür. Ancak bazı hastalarımızda her iki omuzu da etkileyebilir.

Donuk Omuz Sendromu Ankara Kimlerde Görülür?

Donuk omuz sendromu, genellikle 40 yaş ve üzeri hastalarımızda görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülür. Kişinin yaşam şekli de hareketin ortaya çıkmasında etkilidir. Çünkü omuz eklemi uzun süre hareketsiz kalan kişiler bu rahatsızlığa daha yatkındır.

Donuk Omuz Sendromu Neden Olur?

Donuk omuz sendromu pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Genellikle omuz eklemini çevreleyen yumuşak dokuların, özellikle de eklem kapsülünün kalınlaşması sonucunda ortaya çıkar. Donuk omuz sendromunun yaygın nedenleri:

 • Bursit (eklem üzerinde, kemik üzerinde bulunan keselerin iltihaplanması) ve artroz (kireçlenme) gibi ortopedik rahatsızlıklar
 • Omuz ekleminin uzun süre hareketsiz kalması
 • Akciğer hastalığı, kalp krizi gibi sistemik rahatsızlıklar
 • Şeker hastalığı
 • Omuz travmaları

Donuk Omuz Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Donuk omuz sendromu ağrı ve hareket kısıtlılığı ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Özellikle geçmeyen, giyinme ya da yemek yeme gibi günlük aktivitelerde bile hissedilen yoğun omuz ağrısı görülür. Donuk omuz sendromunun belirtileri:

 • Dinlenme anında bile hissedilen omuz ağrısı
 • Uykuda, omuz üzerine yatıldığında artan ağrı
 • Omuz hareketlerinin kısıtlanması
 • Günlük yaşam aktivitelerinde zorlanma
 • Kolu kaldırma veya döndürme anında ağrı, zorlanma

Donuk Omuz Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Donuk omuz sendromunda kesin tanı uzman bir ortopedistin muayenesi ile konulabilir. Ancak kendi kendinize yapacağınız ufak bir kontrol yapabilirsiniz. Donuk omuz sendromunu anlamak için kollarınızı başınız hizasında kaldırmanız ve kolları yere paralel tutmanız gerekir. Bu şekilde kolların biri diğeri ile hizalı değilse sendromdan şüphelenilebilir. Bu durumda zaman kaybetmeden, doktora başvurmanız en doğru karar olacaktır.

Donuk Omuz Sendromunun Evreleri Nelerdir?

Donuk omuz sendromu, ilerleyici bir hastalıktır. Bu nedenle belirtiler ilk aşamada daha hafif olabilir. Hastalık ilerledikçe, semptomlar da artabilir. Donuk omuz hastalığının iyileşme süreci 1 – 3 yıl arası değişebilir.

1.evrede (2 – 9 ay) ağrı başlar. Ağrı geceleri daha da artar. Hareket kısıtlılığı da kademeli olarak artabilir.

2.evrede (4 – 12 ay) ağrı azalır ancak hareket kısıtlılığı artar. Bazı hastalarda kolu dışarı doğru döndürmek imkânsız hâle gelebilir.

3.evrede (1 – 3 yıl) ise hem ağrı hem de tutukluk şikâyetleri azalmaya başlar.

Ankara Donuk Omuz Sendromu Tedavisi

Donuk omuz sendromu tedavisinde ilk seçenek cerrahi olmayan tedavilerdir. Bu noktada ağrıyı kontrol altına almak için ağrı kesiciler kullanılabilir. Bu süreçte fizik tedavi desteği ile omuz eklemi güçlendirilir. Böylece hastanın yaşam kalitesini düşüren hareket kısıtlamasının da azalması sağlanır.

Cerrahi dışı tedaviye istikrarlı bir şekilde devam edilmesine rağmen geçmeyen ağrı ve hareket kısıtlılığında ise cerrahi yöntemler tercih edilebilir. Omuz artroskopisi ile omuz kapsülünün tedavi edilmesi sağlanabilir. Kapalı ameliyat yöntemi olarak da bilinen artroskopi sayesinde hastalarımız kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilmektedir.

Donuk omuz sendromu, tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle hasta öyküsüne ve yapısına en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi önemlidir. Ankara donuk omuz sendromu ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir; Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’den randevu alabilirsiniz.

  Bilgi Al
  👋 Merhaba,
  bilgi almak ister misiniz?