Ayak Bileği Artroskopisi

Ayak Bileği Artroskopisi

Ayak bileği artroskopisi Ankara; ayak bileği eklemindeki pek çok rahatsızlığın tanı ve tedavi sürecinde kullanılan, cerrahi bir yöntemdir. “Kapalı cerrahi” olarak da bilinen artroskopi, günümüzde birçok ortopedik rahatsızlığın tedavisinde altın standarttır.

Artroskopik ameliyatlarda, eklem bölgesi “artroskop” adı verilen, mikro boyutlardaki bir kamera ile görüntülenir. Bir yandan da ayak bileği cerrahi ile tedavi edilir. Artroskopik ayak bileği ameliyatlarında büyük kesiler yapılmadığı için ameliyat sonrası iyileşme süreci çok daha kısadır.

Ankara ayak bileği artroskopisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatı Nedir?

Artroskopik ayak bileği ameliyatı; mikro kameralar ile eklemin görüntülenmesini ve tedavi edilmesini sağlayan cerrahi işlemlerdir. Artroskop; mikro boyutlardaki, özel bir kameradır. Ayak bileği eklemine gönderilen bu kamera sayesinde büyük cerrahi kesilere ihtiyaç duyulmadan da ameliyat yapılabilir.

Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Günümüzde ayak bileği ameliyatlarının büyük bir kısmında artroskopik cerrahi kullanılmaktadır. Hem hasta hem de doktor için oldukça avantajlı bir yöntem olduğu için cerrahide en çok tercih edilen yöntemdir. Kapalı ayak bileği ameliyatları;

 • Artrit (Kireçlenme) tedavisi
 • Anterior ayak bileği sıkışması (Futbolcu ayak bileği)
 • Egzersize rağmen geçmeyen, tanı konmamış ağrıların tanı ve tedavisi
 • Ayak bileği sinoviyal bozukluklarının tedavisi
 • Osteokondral bozukluklarının tedavisi
 • Lateral bağ (Yan bağ) tedavisi
 • Bazı ayak bileği kırıklarının tedavisinde artroskopik ayak bileği ameliyatı yapılabilir.

Ayak Bileği Artroskopisi Ankara Nasıl Yapılır?

Ayak bileği artroskopisi genel anestezi ya da sedasyon dediğimiz derin uyku hâlinde yapılabilir. Bu nedenle herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Kapalı ayak bileği ameliyatlarında bilek bölgesine 2 – 3 tane küçük kesi yapılır. Bu kesilerin bir tanesi mikro boyutlardaki artroskopi cihazı içindir. Diğer kesilerden ise cerrahi işlem yapılır. Uygulama sonunda kesi bölgeleri temizlenir ve kapatılır.

Ayak Bileği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ayak bileği ameliyatlarının süresi her hastamız için farklı olabilir. Uygulanan cerrahi plana ve tedaviye göre cerrahi süresi değişebilir. Genel olarak söyleyecek olursak; 2 – 4 saat içerisinde ameliyat tamamlanmaktadır.

Ayak Bileği Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Ayak bileği ameliyatlarından sonra hastalarımız birkaç gün hastanede kalırlar. Bu süreçte ayak bileğinde ödem ve ağrı olabilir. Ağrılar medikal ilaçlarla kontrol altına alınır ve hasta düzenli olarak kontrol edilir. Ayak bileği ameliyatından sonra günlük yaşama dönülmesi birkaç hafta sürebilir. Spor ve güç gerektiren beden egzersizleri için ise yaklaşık 1 – 1,5 ay beklemek gerekebilir.

Ayak Bileği Ameliyatından Sonra Yürüme Ne Zaman Olur?

Artroskopik ayak bileği ameliyatları, açık cerrahiye göre daha konforludur. Büyük kesiler yapılmadığı için yaralar daha kısa sürede iyileşir. Dolayısıyla hastalarımız daha kısa sürede ayaklanırlar. Ancak ayak bileği ameliyatlarından sonra yürüme süresi, uygulanan tedaviye bağlıdır. Bazı ameliyatlardan sonra hastalarımız kısa süre içerisinde, ayak bileğine aşırı yük vermeden yürütülürler. Bazı hastalıkların tedavisinde ise uzun dinlenme süreçleri tercih edilebilir. Bu nedenle en net bilginin ameliyat sonrasında verilmesi doğru olacaktır.

Ayak Bileği Artroskopisi Ankara Sonrası Fizik Tedavi Gerekli Mi?

Ayak bileği artroskopisi olanlar, ameliyattan sonra fizik tedaviye ihtiyaç duyarlar. Fizik tedavi sürecinde, kişiye özel planlanan egzersizler sayesinde eklemin yeniden hareket kabiliyeti kazanması sağlanabilir. Fizik tedavi süreci de tamamlandıktan sonra hastalarımız sağlıklı bir şekilde günlük yaşamlarına dönebilirler. Spor yapan kişiler tüm iyileşme süreci tamamlandığında spor yapmaya devam edebilirler. Bu süreç kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 4 – 6 haftadır diyebiliriz.

Ankara ayak bileği hastalıkları ve ameliyatı hakkında tüm merak ettikleriniz için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

  Bilgi Al
  👋 Merhaba,
  bilgi almak ister misiniz?