El Bileği Kırıkları

El Bileği Kırıkları Ankara

El bileği; en sık kullandığımız, en hareketli eklemlerden biridir. Bu nedenle zedelenme ve kırıklara da oldukça açıktır. El bileğindeki kırıklar ev içi kazalar, spor kazaları ya da travmalar sonucu oluşabilir. Özellikle yaşlı bireylerde, kemik kalitesinin azalmasına da bağlı olarak, kolayca kırık oluşabilir. El bileği kırıklarında, bileğin sabit tutulması ve tedavi süreci boyunca darbelerden korunması da oldukça önemlidir. Kırıkların iyileşme süresi kişinin yaşına da bağlı olarak, ortalama 1 – 2 ay sürebilir. El bileği kırıkları Ankara ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

El Bileği Kırıkları Ankara Neden/Nasıl Olur?

El bileği kırıkları, el bileğindeki kemiklerin bir ya da birkaç tanesinin kırılması sonucunda oluşur. Kırıklar, sabit ya da parçalı yapıda olabilir. Kemik kırıkları hem genç hem de yaşlı bireylerde görülebilir. Gençlerde genellikle spor kazaları, düşme ve çarpmalar nedeniyle ortaya çıkar. Yaşlı bireylerde ise kemik kalitesi azaldığı için basit bir çarpma bile kırığa neden olabilir. Özellikle kemik erimesi olanlarda, basit ev kazaları nedeniyle bile el kırığı oluşabilir. El bileği kırıklarının yaygın nedenleri:
  • Düşme ve çarpmalar
  • Spor yaralanmaları
  • Araç kazaları
  • Ev kazaları

El Bileği Kırığı Belirtileri Nelerdir?

El bileği kırıklarını anında fark etmek zor olabilir. Sıcağı sıcağına hissedilen ilk acı çok yoğun olmayabilir. Bu nedenle kişi günlük yaşamına devam etmek isteyebilir. Ancak kırığın neden olduğu ağrı zamanla artar ve dayanılmaz bir hâle gelir. Kırığın yapısına göre şişme, morluk ya da şekil bozukluğu da görülebilir. Kırık olan bölgenin hareket ettirilmesi ağrıyı daha da artıracaktır. Bu nedenle el bileği kırığı olan hastaların hareketleri de kısıtlanabilir.

El Bileği Kırığı Nasıl Anlaşılır?

Kırığa neden olan kaza anında eklemden kırılma sesi gelebilir. Bu nedenle birçok hastamız, el bileği kırığını kendisi fark eder. Ancak kesin tanı ve tedavi için mutlaka bir ortopedi uzmanına muayene olmak gerekir. Ortopedik muayene ve röntgen görüntüleri sayesinde kırık tanısı kolayca konulur. Uygun hastalarda gereğinde Bilgisayarlı Tomografi çektirilebilir.  Ortopedi doktorunun değerlendirmesi sonucunda hastaya uygun tedavi planı yapılır.

Ankara El Bileği Kırığı Tedavisi Nasıl Olur?

El bileği kırıkları genellikle ameliyatsız yöntemlerle (alçı, atel) tedavi edilir. Ancak kırığın yapısına da bağlı olarak cerrahi tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Özellikle alçı ile istenen düzeltmenin sağlanamadığı hastalarda ve eklem içini ilgilendiren ayrışmış kırığı olan hastalarda cerrahi tercih edilir.

El Bileği Kırığı Kendi Kendine Kaynar Mı?

Kırıklar kendi kendine kaynayabilir. Ancak yanlış kaynama, eklem sağlığı için büyük bir risktir. Kemikler yanlış kaynadığında, hareket kabiliyeti de azalır. Hem de bilekte estetik olmayan, şiş bir görünüm oluşabilir. Bu nedenle düşme ve çarpmalardan sonra, el bileğinde yoğun ağrı varsa, mutlaka zaman kaybetmeden bir doktor muayenesi gerekir. Ankara el bileği kırıkları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

El Bileği Kırıkları Ankara Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Kırıkların iyileşmesinde yaş çok önemli bir faktördür. Özellikle çocuklarda ve genç bireylerde kaynama oldukça hızlı olur. Bu nedenle tedaviden daha kısa sürede sonuç alınabilir. Ancak yaşı ileri olan ya da kemik erimesi olan hastalarımızda kaynama daha geç olabilir. Bu nedenle kesin bir süre vermek doğru olmaz. Alçı ve atel ile tedavi sürecinde yapılan düzenli doktor kontrolleri ile tedavinin ne zaman biteceğine karar verilir. Genel olarak söyleyecek olursak; 1 – 2 ay içerisinde el bileği kırıkları kaynar.

El Bileği Kırıldığında İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Kırıkların sağlıklı bir şekilde iyileşebilmesi için hareketin minimumda olması gerekir. Bu nedenle kırıklara yapılacak ilk müdahalede de kişinin bileğini sabit tutması oldukça önemlidir.

Ankara El Bileği Kırığı Tedavisi

El bileği kırıkları, doğru tedavi edilmediğinde kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebilir. Bu nedenle kişinin yaşına ve kırığın yapısına uygun tedavi yapılması oldukça önemlidir. Ankara el bileği kırığı ve tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.
Bilgi Al
👋 Merhaba,
bilgi almak ister misiniz?