PRP Tedavisi

  PRP Tedavisi Ankara

  Açılımı “Platelet Rich Plasma” olan PRP tedavisi, kişinin kendi kanından alınan platelet yani iyileştirici hücrelerin, hasarlı dokulara enjekte edilmesi ile yapılan bir tedavidir. PRP tedavisi Ankara, günümüzde tendon ve dokuların iyileştirilmesinden, cilt gençleştirmeye kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

  Ortopedik ameliyatlardan sonra da doku iyileşmesini hızlandırmak ve bölgede koruma etkisi sağlamak için PRP uygulamaları yapılabilir. “PRP nedir, nasıl yapılır?” gibi sorularınıza yazımızın devamında yanıt bulabilirsiniz. Ankara PRP tedavisi ve ortopedi tedavileri için ise Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

  PRP Tedavisi Ankara Nedir?

  PRP; günümüzde birçok farklı alanda kullanılan hem cilt hem de dokuların yenilenmesini sağlayan, modern bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisinin amacı; kişinin kendi bulunan onarıcı hücreleri, yaralı ya da hasarlı bölgelere enjekte etmektir. Platelet adı da verilen bu özel hücreler, yoğunlaştıkları yerde dokuların onarılmasını ve yenilenmesini sağlarlar. Bölgede yeni ve sağlıklı hücrelerin büyümesini destekler, iyileşme sürecini hızlandırırlar.

  Ankara PRP Tedavisi Neden Yapılır?

  PRP tedavisi; yumuşak doku iyileşmesini hızlandırdığı ve iltihaplanmayı azalttığı için birçok ortopedik tedavide kullanılmaktadır. Özellikle ameliyat sonrasında yapılan PRP uygulamaları sayesinde, eklem ve dokuların uzun vadede korunması da sağlanmış olur.

  PRP Tedavisi Ankara Hangi Durumlarda/Rahatsızlıklarda Uygulanır?

  Tendon Yaralanmalarının Tedavisinde

  PRP tedavilerinin yaygın kullanım alanlarının başında gelmektedir. Tendonlar, kasları kemiklere bağlayan doku bantlarıdır. Tendonlar hasar gördüğünde, iyileşme süreçleri de çok yavaş olmaktadır. PRP tedavisi, dokuların iyileşmesini hızlandırdığı için tendonların da güçlenmesini sağlar. Özellikle aşil tendonu yırtılması, aşil tendiniti ya da patellar tendon ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır.

  Ameliyat Sonrası Doku Onarımı

  Özellikle menisküs ya da rotator manşet yırtıklarının tedavisinden sonra, dokuların onarılması için PRP uygulamaları yapılabilir.

  Osteoartrit (Kireçlenme)

  Diz, kalça ya da omuz eklemlerindeki kireçlenmelerde PRP uygulamaları ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

  PRP tedavisi ve uygulama alanları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Ankara PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Ankara PRP tedavisi seanslar hâlinde yapılır. Her seans yaklaşık 30 – 40 dakika kadar sürer. İşlem enjeksiyon ile yapılır. Kişiden alınan sağlıklı kan hücreleri, trombosit bakımından yoğun bir plazmaya dönüştürülür. Bu plazma da hedeflenen bölgeye enjekte edilir.

  • Öncelikle hastadan bir miktar kan örneği alınır.
  • Bu kan örneği santrifüj cihazına yerleştirilir. Santrifüj cihazı, hızlı bir şekilde döner ve kanın bileşenlerine ayrışmasını sağlar. Ayrışan plateletler, yoğun bir plazma hâline getirilir.
  • Plazmanın enjekte edileceği bölgenin tam olarak saptanması için ultrason görüntülerinden de yardım alınabilir.
  • Enjeksiyon alanı da belirlendikten sonra PRP karışımı tendon, kas ya da dokulara enjekte edilir. Enjekte edilen plazma, normal kana göre 5 ile 10 kat fazla onarıcı hücre içerir.

  Ankara PRP Tedavisi Kaç Seansta Tamamlanır?

  Akut kas yaralanmaları için yapılan PRP tedavisi genellikle 1 – 2 seansta tamamlanır. Artrit ya da kronik tendinit hastalarında ise 2 – 3 seans uygulama gerekebilir. Bununla birlikte yaş da seans sayısını belirleyen, önemli bir faktördür..

  PRP’den Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

  PRP tedavisinden hemen sonra kişinin şikâyetlerinde azalma olmayabilir. Çünkü hücrelerin aktifleşmesi ve etkisini göstermesi biraz zaman alır. Aynı zamanda kişinin yaşı ve dokulardaki hasar miktarı da iyileşme süresini etkiler. Genel olarak söylemek gerekirse birkaç hafta içerisinde dokular güçlenmeye ve onarılmaya başlar.

  Ankara PRP Tedavisi

  PRP tedavisi, günümüzde birçok doku hasarının tedavisinde kullanılan, oldukça güvenilir bir yöntemdir. Kişinin kendi kanından alınan, sağlıklı hücrelerle yapıldığı için de beklenmedik, ciddi bir yan etkiye neden olma olasılığı oldukça düşüktür. Bu nedenle minimum yan etki ve risk ile etkin sonuçlar alınabilmektedir. Özellikle cerrahiye uygun olmayan ya da hafif düzeyde doku hasarı olan hastalarımız için ideal bir tedavi yöntemidir. Ankara PRP tedavisi ve diğer ortopedik tedaviler hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Whatsapp'tan Bize Yazın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi