Kök Hücre Tedavisi

  Kök Hücre Tedavisi Ankara

  Kök hücre tedavisi Ankara; eklemlerdeki hafif derecede hasar gören kıkırdak dokularının yenilenmesi ve güçlenmesi için yapılır. Tedavide vücudun farklı bölgelerinden (yağ ya da kemik iliğinden) alınan kök hücreler, hasarlı ekleme transfer edilir. Kök hücre tedavisinin bilinen, herhangi bir yan etkisi yoktur. Doğru hastaya, doğru yöntemle uygulandığında ise oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu nedenle kireçlenme, kısmi kas ve tendon yırtıkları, kırık sonrası kaynamama ya da geç kaynama tedavilerinde giderek daha fazla tercih edilmektedir.

  Ankara kök hücre tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kök Hücre Nedir? Kök Hücre Tedavisi Ankara Nedir?

  Kök hücreler; vücudumuzdaki tüm dokularda bulunur. Özellikle anne karnındaki, gelişim aşamasında olan embriyoda oldukça fazladır. Kök hücreler, vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle yenilenme potansiyelleri oldukça yüksektir. Ayrıca vücudumuzun herhangi bir yerinde doku hasarı olduğunda, kök hücreler aktif hâle gelir ve dokuyu tamir etmek için büyüme faktörünün salınmasını sağlarlar.

  Kök hücre tedavisinde ise kök hücrelerin bu onarıcı özelliklerinden faydalanılır. Kök hücre tedavisinin amacı; eklemlerdeki kıkırdak dokularının yenilenmesi, güçlenmesi ve eklemin yeniden sağlıklı bir şekilde hareket etmesinin sağlanmasıdır.

  Ankara Kök Hücre Tedavisi Kimlere Yapılır?

  Kök hücre tedavisi, yapılan bir takım cerrahi tedavilere destek olarak yapılabileceği gibi, cerrahi tedavi düşünülmeyen hastalarda da tercih edilen bir işlemdir. Bununla birlikte kıkırdak hasarı başlangıç evresinde olan, cerrahi için yaşı genç olan hastalarımızda da başarılı sonuçlar vermektedir.

  Kıkırdak dokusu, oldukça özel bir yapıdır. İçerisindeki hücreler öldüğünde (nekroz) kendini yenileyemez. Bu nedenle çok ileri kıkırdak hasarı olan hastalarımızda cerrahi tedaviler ve beraberinde kök hücre uygulamaları tercih edilebilmektedir. Ayrıca kök hücre tedavisinde hasta seçimi oldukça önemlidir. Çünkü bazı doku hasarlarında, kök hücre tedavisi ile beklenen etki alınamayabilir. Bir kişiye tek başına kök hücre uygulaması mı yapılmalı yoksa cerrahi tedaviyle birlikte mi yapılmalı sorusunun cevabı iyi bir muayene ve radyolojik değerlendirme sonrası verilebilir. Ankara kök hücre tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kök Hücre Tedavisi Ankara Hangi Durumlarda Yapılır? Diz İçin Kök Hücre Yapılabilir Mi?

  • Diz, kalça, omuz, el ve ayak bileğindeki kireçlenme vakalarında
  • Kalça, omuz, diz ve ayak bileğinde görülen avasküler nekrozlarda
  • Menisküs yırtıklarının tedavisinde cerrahi tedaviyle birlikte
  • Kaynaması zor olan kırıkların tedavisinde
  • Kas ve tendon yırtıklarında kök hücre tedavisi yapılabilir.

  Ankara Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kök hücre tedavisi temel olarak  iki farklı yöntemle yapılabilir:

  Kemik İliğinden Elde Edilen Kök Hücreler ile Yapılan Tedavi

  Özellikle kas-iskelet sistemi hastalıklarında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu tedavi yönteminde kök hücreler, kemik iliğinden elde edilir. Ancak alınan kök hücrenin çoğaltılması daha zordur. İşlemin mutlaka özel laboratuvar koşullarında yapılması gerekir. Çoğaltılan hücreler, kök hücreleri taşıyan ve “matriks” adı verilen dokulara ulaştırılır. Eklem bölgesi cerrahi ile açılır ve kök hücreler bu bölgeye yerleştirilir.

  Yağ Hücresinden Elde Edilen Kök Hücreler ile Yapılan Tedavi

  Bu yöntem ise kemik iliğinden kök hücre almaya göre daha pratiktir. Vücudun herhangi bir bölgesindeki yağ dokusundan alınan kök hücreler kullanılır. Alınan kök hücreler, santrifüj cihazı ile yoğunlaştırılır. Sonrasında ise eklem bölgesine enjekte edilir. Kök hücrelerin hasarlı bölgeye kendiliğinden ulaşması beklenir.

  Her iki yöntemde de hastanın yaşı, kıkırdak hasarının yeri ve büyüklüğü oldukça iyi değerlendirilmelidir. Eğer bu noktalara dikkat edilmezse yapılan uygulama hastanın ihtiyaçları için yetersiz kalabilir.

  Kök Hücre Tedavisi Gen Tedavisi Midir?

  Ankara kök hücre tedavisi, bir gen tedavisi değildir. Uygulamadan sonra kişinin genetik yapısında herhangi bir değişiklik olmaz. Transfer edilen kök hücreler, eklemdeki hasarı onarırken, eklemin korunmasını da sağlarlar. Ancak kök hücre ile oluşan kıkırdak dokusu orijinal kıkırdağın birebir aynısı değildir. Bu nedenle orijinal doku kadar dayanıklı olmayabilir.

  Ankara Kök Hücre Tedavisi Güvenli Midir?

  Kök hücre tedavisi, kişinin kendisinden alınan sağlıklı hücrelerle yapıldığı için beklenmedik, ciddi bir yan etki söz konusu değildir. Bu nedenle ortopedik birçok rahatsızlığın tedavisinde güvenle kullanılmaktadır.

  Kök Hücre Tedavisi Ankara

  Kök hücre tedavisi, günümüzde pek çok kıkırdak ve doku hasarının tedavisinde, başarı ile uygulanmaktadır. Özellikle erken dönemdeki kıkırdak hasarlarının tedavisi için tercih edilmektedir. Böylece eklemin korunmasını, mevcut hasarın iyileşmesini sağlamaktadır. Ancak kök hücre tedavisinde doğru hastayı belirlemek ve tercih edilecek yöntem oldukça önemlidir. Ankara kök hücre tedavisi hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Whatsapp'tan Bize Yazın
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi